sobota, 14 grudnia

Rehabilitacja kolana – jakie zabiegi

Rehabilitacja kolana – jakie zabiegi – stawy kolanowe narażone są na różnego rodzaju kontuzje, urazy oraz zmiany zwyrodnieniowe, dlatego pacjenci często zgłaszają się po pomoc do fizjoterapeuty. Są to zarówno osoby aktywne fizycznie, jak i pacjenci, którzy uczestniczyli w różnego typu wypadkach. Jakie zabiegi najczęściej wykonuje się w rehabilitacji kolana? Jak długo trwa terapia?

Kiedy należy zgłosić się do specjalisty?

Problemy z prawidłową ruchomością kolana mogą pojawić się w każdym wieku, niezależnie od płci. Czasami są one efektem nadmiernego przeciążenia, w innych przypadkach pojawiają się na skutek przebytych urazów. Kiedy powinniśmy zgłosić się do specjalisty? Otóż należy to zrobić niezwłocznie, gdy tylko zauważymy, że nasze kolano nie pracuje tak, jak powinno. Dodatkowo może pojawić się opuchlizna, a staw kolanowy wydaje się nadmiernie rozgrzany. Pacjenci zgłaszają również dolegliwości bólowe, które pojawiają się nie tylko wskutek podejmowania próby wykonania ruchu. Zazwyczaj z podobnymi symptomami zgłaszamy się do lekarza pierwszego kontaktu, który wystawia skierowanie do ortopedy. Specjalista, po przeprowadzeniu dokładnych badań diagnostycznych, może skierować nas na rehabilitację. We własnym zakresie także możemy udać się do fizjoterapeuty – może zalecić on przeprowadzenie szczegółowych badań, lecz jednocześnie ma możliwość podjęcia pracy z pacjentem niemal od razu po pojawieniu się niepokojących objawów. Niektórzy pacjenci czekają, aż ból w kolanie ustąpi samoistnie, jednak zazwyczaj tak się nie dzieje. Potrzebna jest bowiem odpowiednia terapia, która pomoże nam wrócić do pełnej sprawności.

Kinezyterapia w rehabilitacji kolana

W większości przypadków fizjoterapeuci zajmujący się leczeniem schorzeń związanych z kolanem, proponują pacjentom kinezyterapię. Polega ona na wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń ruchowych. Aktywności dopasowane są to typu schorzenia oraz możliwości pacjenta. Chodzi przede wszystkim o to, aby ich wykonywanie nie sprawiało bólu. Rehabilitacja może w całości opierać się na kinezyterapii, zwłaszcza w lżejszych przypadkach. Pamiętajmy jednak, że aby odczuć znaczącą poprawę, zazwyczaj potrzeba wielu miesięcy pracy. Ćwiczenia zlecone przez fizjoterapeutę pacjent powinien też wykonywać samodzielnie w domowym zaciszu, aby szybciej powrócić do formy.

Sprawdź koniecznie:

Zabiegi fizykoterapeutyczne

Specjaliści coraz częściej posiłkują się nie tylko kinezyterapią, ale również zabiegami fizykoterapeutycznymi. Przynoszą one bardzo dobre efekty w stosunkowo krótkim czasie, jednak muszą być one odpowiednio dopasowane do potrzeb i możliwości pacjenta. Nie każdy zabieg będzie skuteczny w przypadku konkretnej choroby, dlatego decyzję zawsze podejmuje specjalista w porozumieniu z pacjentem. Najczęstsze zabiegi fizykoterapeutyczne to ultradźwięki, pole magnetyczne, pole elektromagnetyczne, leczenie zimnem czy laseroterapia. Tego typu zabiegi specjaliści przeprowadzają wyłącznie w renomowanych ośrodkach, gdyż muszą oni dysponować odpowiednim sprzętem. Pomocniczo rehabilitanci sięgają także po terapię manualną, masaż czy drenaż limfatyczny. Niektóre zabiegi mogą przeprowadzać na własną rękę, w innych przypadkach konieczne jest odbycie dodatkowej konsultacji z lekarzem.

Artroskopia kolana

W przypadku niezbyt poważnych urazów specjaliści mogą zalecić przeprowadzenie zabiegu, jakim jest artroskopia kolana. Sam zabieg nie jest inwazyjny, jednak wymaga odpowiedniej rehabilitacji, tak aby pacjent mógł powrócić do pełni sprawności. W rehabilitacji najważniejszym elementem jest obciążenie kolana w maksymalnym stopniu. Pacjent wykonuje ćwiczenia nie tylko pod okiem terapeuty, lecz również we własnym zakresie, w domu. Dalsza rehabilitacja ma na celu przywrócenie pełnej sprawności, w tym między innymi umożliwienie pacjentowi uprawiania sportu. 

Rehabilitacja po operacji kolana – jak wygląda?

Rehabilitacja kolana - jakie zabiegi
Rehabilitacja kolana – jakie zabiegi

Lżejsze schorzenia można leczyć za pomocą tradycyjnych metod, które nie tylko nie są inwazyjne, lecz również cechują się wysoką skutecznością. Niemniej jednak w przypadku niektórych pacjentów konieczne jest przeprowadzenie bardziej skomplikowanych zabiegów. W okresie rekonwalescencji przechodzą oni rehabilitację, która pozwala przywrócić im pełną sprawność. Na czym polega rehabilitacja po operacjach kolana? W pierwszym etapie fizjoterapeuta skupia się na przywróceniu stawom funkcji ruchowej. Ćwiczenia nie obciążają pacjenta zanadto, tak aby nie przeforsować organizmu. Z czasem można przejść do bardziej skomplikowanych aktywności, dzięki którym pacjent może wykonywać niemal wszystkie czynności dnia codziennego. Rehabilitacja po operacjach kolana trwa zwykle kilka miesięcy, a czasami nawet rok. Wiele zależy tutaj przede wszystkim od wieku pacjenta oraz możliwości indywidualnych jego organizmu. Pamiętajmy, że fizjoterapii po operacji nie można bagatelizować – bez niej przywrócenie stawom wszystkich funkcji jest praktycznie niemożliwe. W tym przypadku najczęściej rehabilitanci sięgają po kinezyterapię, czyli tradycyjne ćwiczenia. Inne metody w większości sytuacji nie mają tutaj zastosowania.