niedziela, 6 października

Zabiegi medycyny estetycznej w walce z cellulitem

Cellulit jest jednym z najbardziej powszechnych defektów skórnych. Szacuje się że dotyczy niemal 90% kobiet na świecie. Mylnie kojarzony z nadwagą czy otyłością, dotyka tak samo kobiety o szczupłej sylwetce. Jak powstaje cellulit oraz jakie są skuteczne metody w walce z nim?

Czym jest cellulit?

Pomarańczowa skórka, która niejednokrotnie jest szpecącymi, nieestetycznym oraz krępującym defektem dotyka niemal wyłącznie kobiety. Dzieje się z tak z powodu różnic wynikających z budowy ciała kobiety i mężczyzny. Głównym elementem odpowiedzialnym za ten stan rzeczy jest budowa tkanek podskórnych. Składają się one bowiem z sieci tkanek tłuszczowych przeplatanych włóknami tkanek łącznych. U kobiet ta sieć ułożona jest prostopadle do powierzchni skóry. Gdy receptory estrogenowe ściągają w głąb tkankę łączną, uwydatniają tym samym pokłady tkanek tłuszczowych widocznych na powierzchni skóry jako pomarańczową skórkę. U mężczyzn sieć włókien ułożona jest skośnie dzięki czemu bardzo rzadko występuje u nich ten problem estetyczny. 

Rozróżnia się cztery etapy rozwoju cellulitu począwszy od etapu I, który jest niewidoczny na skórze gołym okiem. Jest to moment gdy następuje rozpad naczyń krwionośnych zaburzając tym samym ich prawidłowe działanie. Wzmaga się wówczas wzrost komórek tłuszczowych. W etapie II cellulit widoczny jest wyłącznie po ściśnięciu danego obszaru skóry. Zostaje również zaburzony prawidłowy przepływ krwi. W etapie III widoczna jest gołym okiem skórka pomarańczowa a przy ucisku skóry może pojawić się delikatny ból. Etap IV jest już zaawansowanym procesem powstania cellulitu. Widać w nim wyraźne stwardniałe zgrubienia i nierówności skóry.

Medycyna estetyczna w walce z cellulitem

Termin medycyny estetycznej odnosi się do działu medycyny zajmującej się problemami związanymi z estetyką ludzkiego wyglądu. A więc począwszy od dbałości o skórę naszej twarzy jak i całego ciała ale też korektę owalu twarzy czy działania wspomagające ujędrnienie skóry, redukcję blizn czy zmniejszanie problemu wypadania włosów. Wszystko to ma jednak tylko jeden cel główny a mianowicie zapewnienie komfortu psychicznego pacjentowi.
W konkretnym problemie jakim jest cellulit medycyna estetyczna ma kilka skutecznych metod działania. Wśród nich mezoterapię igłową i bezigłową, karboksyterapia, cellulipolizę  czy endermologię.

Mezoterapia igłowa i bezigłowa

Mezoterapia polega na dostarczeniu w głąb warstw skóry substancji aktywnych. W przypadku metody bezigłowej wykorzystuje się przewodnictwo elektryczne a w przypadku igłowej dzieje się to za sprawą mikronakłuć. Mezoterapia igłowa jest jednym z najchętniej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. W jej obrębie wyróżnia się trzy podstawowe metody działania zależne od wykorzystanego urządzanie. Jest to mezoterapia z użyciem igły, rollera lub specjalistycznego urządzenia. 

W walce z cellulitem mezoterapia używa specjalnie przeznaczonych do tego celu substancji aktywnych. Zarówno przeciwutleniacze jak i spalacze tkanki tłuszczowej. W składzie tych koktajli znajduje się najczęściej kofeina, tauryna, fosfolipidy i mikroelementy. Działanie mezoterapii jest skuteczne na cellulit w każdej fazie  bez względu na jego umiejscowienie. Jednak końcowy efekt zabiegu jest uzależniony od stanu naszej skóry oraz stopnia zaawansowania pomarańczowej skórki.

Karboksyterapia w walce z cellulitem

Karboksyterapia jest zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej. Polega ona na dostarczaniu do śródskórnych lub podskórnych warstw skóry dwutlenku węgla za pomocą nakłuć jak w przypadku mezoterapii igłowej. Jest to zabieg bodźcowy stymulujący działania regenerujące tkanki. Dwutlenek węgla podawany w ten sposób ma bowiem niesamowite właściwości przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, ujędrniające, wpływające korzystnie na natlenienie tkanek a tym samym na widoczność cellulitu.

Cellulipoliza elektryczna

Jest jednym ze skuteczniejszych sposobów medycyny estetycznej w walce z cellulitem. Jest bowiem nieinwazyjnym, miejscowym zabiegiem nie naruszającym ciągłości tkanek polegającym na przepuszczaniu prądu o niskiej częstotliwości w głąb warstw skóry aż do tkanek łącznych i tłuszczowych. Dzięki temu rozszerzone naczynia krwionośne pobudzają przepływ krwi oraz przemianę materii co za tym idzie redukując cellulit. Aby skuteczność tej metody była największa należy rozpocząć ją w jak najwcześniejszym etapie powstawania cellulitu oraz stosować w serii cotygodniowych zabiegów przez co najmniej 6 tygodni.  

Endermologia czyli masaż podciśnieniem

Jest to kolejny przykład nieinwazyjnego zabiegu. który wykorzystuje w swoim działaniu podciśnienie i nadciśnienie. Dzieje się to za przyczyną głowicy urządzenia zbudowanej ze specjalnych wałeczków, którą wykonuje się masaż skóry w obszarze na której występuje cellulit. Pomiędzy poszczególnymi wałeczkami wytwarzane jest ciśnienie a za przyczyną wykonywania masażu jego nacisk pobudza krążenie żylne i limfatyczne w głębokich warstwach skóry. Sprzyja to redukcji cellulitu oraz wpływa na ogólny wygląd skóry poprzez jej ujędrnienie. Endermologię należy wykonywać w małych odstępach czasu a jego widoczne działanie będzie zauważalne po serii około 12 zabiegów.