piątek, 19 kwietnia

Jak dbać o stopy latem?

Jak dbać o stopy latem? Lato to szczególny czas, kiedy możemy pozwolić sobie na odpoczynek i odprężenie; planujemy wakacyjne wyjazdy, urlopy i czas spędzony z bliskimi. Warto jednak pamiętać, że okres odpoczynku dla nas nie oznacza wcale odpoczynku dla naszych stóp, wręcz przeciwnie, to właśnie teraz potrzebują one szczególnej pielęgnacji.

Lato – zagrożenia dla stóp

Dlaczego tak ważna jest wyjątkowo staranna i wzmożona pielęgnacja stóp podczas letnich miesięcy? Otóż jest to czas, w którym nasze stopy w sposób szczególny narażone są na różnego rodzaju dolegliwości, podrażnienia i problemy natury podologicznej. Przede wszystkim, z powodu wysokich temperatur, nasze zamknięte w butach stopy nadmiernie się pocą. To z kolei powoduje nie tylko wyraźny dyskomfort, ale może także prowadzić do dalszych powikłań i dolegliwości. Nadmierne pocenie się stóp może bowiem przyczynić się do ich niepożądanego zmiękczenia i opuchnięcia, które to z kolei zwiększa ich podatność na podrażnienia i infekcje. Wysoka temperatura i duża wilgotność, a więc warunki, jakie panują latem w bucie, wokół naszej stopy, to środowisko idealne dla rozwinięcia się grzybicy, jak i infekcji wirusowej, a także pojawienia się bolesnych odcisków.

Latem, podczas wakacyjnych wyjazdów nasze stopy mogą być także narażone na różnego rodzaju podrażnienia, czy nadwyrężenia, spowodowane wielogodzinnym zwiedzaniem, spacerowaniem po szlaku lub plaży w nieodpowiednim, niedopasowanym obuwiu. Wakacyjna pora roku to wreszcie także zagrożenie ze strony intensywnie oddziałujących na naszą skórę promieni słonecznych, pozwalających na uzyskanie estetycznej opalenizny, ale mogących także wywołać bolesne poparzenia.

Zobacz super materiały do gabinetu podologicznego :

 

Zdrowe stopy latem – od czego zacząć?

Jak dbać o stopy latem?
Jak dbać o stopy latem?

Aby uniknąć lub zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji wirusowych lub grzybiczych, jak również nie dopuścić do nadmiernego pocenia się stóp, należy przede wszystkim właściwie dopasować noszone latem obuwie, do panujących warunków atmosferycznych. Kiedy słupki rtęci sięgają trzydziestu stopni, zdecydowanie warto zamienić ciężkie, zabudowane buty na lżejsze i bardziej przewiewne pary. Wyjątkiem może tu być wielogodzinne zwiedzanie turystycznych destynacji, jak i zdobywanie górskich szlaków, absolutnie niewskazane, wręcz nieosiągalne do wykonania w klapkach, czy japonkach. Na co dzień, w upalne dni, zarówno pracujące, jak i podczas urlopu, warto jednak dać stopie oddychać i na jakiś czas zrezygnować z zabudowanego obuwia oraz grubych skarpet.

Pamiętajmy także o szczególnym nawilżaniu stóp oraz ich odpowiedniej ochronie przed słońcem. Stopy są bowiem bardzo często traktowane nieco po macoszemu przy okazji opalania, co nierzadko skutkuje pojawieniem się na nich nieestetycznych, a przede wszystkim bolesnych oparzeń.

Im mniej tym lepiej

Jeżeli planujemy wyjazd nad morze lub nad jezioro, warto odłożyć w czasie ewentualne, planowane zabiegi kosmetyczne na stopach. Niewskazane jest bowiem narażanie delikatnej po przebyciu zabiegu skóry stóp na regularny kontakt z wodą, co do której nie możemy mieć stuprocentowej pewności. Warto zrezygnować więc z inwazyjnych zabiegów wykonywanych profesjonalnie w gabinecie, ale także z samodzielnego, głębokiego wycinania skórek, czy peelingów, które mogłyby naruszyć lub przerwać ciągłość naskórka, a co za tym idzie narazić organizm na atak ze strony wirusów, bakterii, czy grzybów.

Ochrona przed infekcją

Popularne, licznie odwiedzane kąpieliska, plaże, miejskie baseny – to miejsca, w których najczęściej chodzimy wyłącznie w klapkach lub zupełnie boso, ale także miejsca, przez które przewijają się setki osób. Każda z nich może być nosicielem infekcji grzybiczej lub wirusowej, a przez to każda ma szanse – nierzadko całkiem nieświadomie – zarazić innych, korzystających z tej samej atrakcji. Zarówno przed, jak i po każdej wizycie w takim miejscu należy pamiętać o starannym umyciu stóp oraz ich odpowiedniej ochronie. W tym celu sprawdzą się profesjonalne preparaty przeciwgrzybicze, pozwalające uniknąć lub zminimalizować ryzyko zarażenia się grzybicą, czy też wirusem brodawczaka ludzkiego.

Pielęgnacja i higiena

O czym jeszcze pamiętać i jak dbać o swoje stopy latem? Warto mieć na uwadze wszystkie powyższe wskazówki, jednak nie zapominajmy przede wszystkim o podstawach, jakimi są właściwa i regularna higiena stóp oraz ich codzienna pielęgnacja. Oprócz standardowego mycia rano i wieczorem, myjmy lub przecierajmy stopy chusteczkami do dezynfekcji, jeżeli nastąpi taka potrzeba – po przyjściu z miasta, z plaży, ale także z pracy po upalnym dniu. Pamiętajmy także o odpowiednim nawilżaniu stóp i ich właściwej wentylacji. Jeżeli mamy problem z nadmierną potliwością, możemy skorzystać ze specjalnych dezodorantów lub antyperspirantów, jak również udać się po pomoc do specjalistycznego gabinetu podologicznego.

Do podologa warto udać się także przed wyjazdem na wakacje, jak i po powrocie. Pomoże nam on odpowiednio zadbać o stopy przed urlopem, jak również sprawdzić ich kondycję po jego zakończeniu, a w razie pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości, zaleci podjęcie odpowiednich kroków.