piątek, 14 czerwca

Studia rachunkowe – czy pomogą w pracy w biurze rachunkowym?

Studia rachunkowe – czy pomogą w pracy w biurze rachunkowym? Kierunki na studiach “Finanse i Rachunkowość”, “Ekonomia” i pokrewne, najczęściej są wybierane ze względu na chęć pracy w biurze, przed komputerem, z użyciem Excela lub zaawansowanych programów rachunkowych. Z rachunkowością możemy się spotkać na większości uczelniach w Polsce, pomimo to nie łatwo dostać się na takie studia. Jeszcze trudniejsze okazuje się uzyskanie tytułu magistra. Potrzebne jest 5 lat ciężkiej pracy, jednakże radość z osiągniętego sukcesu sięga zenitu.

Czy studia z rachunkowością są trudne?

Studia rachunkowe - czy pomogą w pracy w biurze rachunkowym?
Studia rachunkowe – czy pomogą w pracy w biurze rachunkowym?

Dla osób, które na studiach chcą jedynie imprezować i nie zaglądać do książek, zdecydowanie odradzamy wybieranie tego typu kierunku. Niestety, ale jest to jedno z większych wyzwań. Aby zdawać wszystkie sesje, bardzo często nie wystarczy nauka 2 tygodnie przed egzaminami. Nie jest to możliwe, aby w tak krótkim posiąść tak szeroką wiedzę. Jeśli natomiast liczysz, że uda Ci się wykorzystać ponadprzeciętne umiejętności w ściąganiu, lepiej się zastanów.

Z ważniejszych przedmiotów bardzo często zdarza się, że kierunek dzielony jest na kilka mniejszych grup, a przed nieuczciwymi zagrywkami przestrzegać będzie często kilka pilnujących osób, które jednocześnie będą “monitorować” całą salę. W przypadku gdy ktoś zostanie przyłapany, nie dość, że będzie musiał przyjść na poprawkę, to Profesor zdecydowanie mniej przychylnym okiem będzie patrzył na Twoją drugą pracę. Tak więc każdego studenta będzie czekać 10 ciężkich sesji, których zdanie bez większego przyłożenia się jest praktycznie niemożliwe.

Oprócz tego, że do “wykucia” jest mnóstwo teorii, to niestety na ćwiczeniach będzie konieczna praktyka. Tym samym wykonywanie obliczeń, z pomocą skomplikowanych wzorów, powinno być po czasie dla Ciebie normalnością, a zamiast “studenckich czwartków”, podczas których wszyscy imprezują, być może będziesz musiał siedzieć przed książkami. Jednakże na szczęście studia nie zawsze tak wyglądają. Jeśli potrafisz dobrze zarządzać swoim wolnym czasem, znajdziesz czas zarówno na edukację, jak i weekendowy odpoczynek ze znajomymi. 

Jakich przedmiotów możemy spodziewać się na studiach rachunkowych?

Studia mają to do siebie, że oprócz tych przedmiotów, które rzeczywiście będą nam potrzebne, nabywamy także wiedzę, która nie do końca jest związana z naszą przyszłą pracą. Zapewne dlatego wielu studentów żartuje, że po ukończeniu tytułu magistra umieją wszystko, tylko nie to co rzeczywiście jest im potrzebne.

Na studiach związanych z rachunkowością zapewne każdy będzie miał przedmioty takie jak mikroekonomia i makroekonomia. Są zazwyczaj na pierwszym roku i z reguły traktowane są dość poważnie. Przerabiany materiał jest obszerny i uczy podejmowania decyzji w gospodarce jako całości, bądź tylko jej określonych obszarów. Częstymi przedmiotami są również statystyka stosowana czy też statystyka opisowa. Na nich doskonalimy przede wszystkim umiejętności na podstawowym programie kalkulacyjnym Excel, a także uczymy się elementów typowo statystycznych, jak stawianie hipotez zerowych i alternatywnych, a także wiele innych. Zdarzają się również stosunkowo mniej przydatne przedmioty np. stosunki gospodarcze, prawo, a także ekonomika gospodarcza.

Ciekawym przedmiotem z zakresu tworzenia własnego biura rachunkowe jest na pewno “podstawy zarządzania”, a także “zarządzanie”. Uczymy się na nich jak zarządzać własnym przedsiębiorstwem, na co powinniśmy zwracać uwagę chcąc założyć własną firmę. Jednakże jednym z przedmiotów, które najbardziej przygotowuje do pracy w biurze rachunkowym jest, “rachunkowość”, poprzedzona “podstawami rachunkowości”. Nauczymy się tam całej niezbędnej teorii, potrzebnej do księgowania dokumentów, a także przećwiczymy nasze umiejętności w praktyce. Nie da się ukryć, że jest to dość wymagający przedmiot, który wymaga dość pracy i myślenia.

Czy studia przygotowują do pracy w biurze rachunkowym?

biuro rachunkowe pełna księgowość cennik w Szczecinie
biuro rachunkowe pełna księgowość cennik w Szczecinie

Na studiach zazwyczaj jest mnóstwo przedmiotów, które mają nas nauczyć i przygotować do pracy. Ale czy rzeczywiście tak to wygląda? Niestety często wiedza którą nabywamy na uczelni, kompletnie nie przyda się do pracy w biurze rachunkowym. W dzisiejszych czasach księgowość jest bardzo zautomatyzowana, wystarczy tylko wpisywać gotowe dane do systemu, a odpowiednie oprogramowanie resztę zrobi za nas. Tak więc rzeczywistość często odbiega od tego, czego uczymy się na różnych kierunkach rachunkowych.

Wielu jest zdania, że równie skuteczne może okazać się wykupienie indywidualnego kursu, przykładowo z rachunkowości, który w szybszym czasie i bez stresu przygotuje nas do księgowania. Dlatego warto zapamiętać, że jeśli jest taka możliwość, powinniśmy korzystać z darmowych kursów dokształcających, które często mogą okazać się niezbędne. Niestety smutna rzeczywistość pokazuje, że pracę w biurze rachunkowym zdecydowanie szybciej zdobędą Ci, którzy mają ukończony wysoki stopień magistra razem z dyplomem. Co nie zmienia faktu, że na studiach z pewnością nabędziemy wiele przydatnych informacji, a dodatkowo poznamy nowych przyjaciół, z którymi prawdopodobnie będziemy mieli kontakt do końca życia.