sobota, 14 grudnia

Czym jest graphic recording

Czym jest graphic recording i dlaczego wciąż zyskuje na popularności? Zapis graficzny nie jest jeszcze w Polsce zbyt popularny. I wiele osób nigdy nawet o tym nie słyszało. Jednocześnie pełni bardzo ważną rolę w procesie motywacyjnym czy informacyjnym. Czym dokładnie jest zapis graficzny i dlaczego musi stać się popularny?

Przystępna wizualizacja

W sądzie, na różnego rodzaju spotkaniach czy seminariach często spotykamy osobę, która nagrywa całe spotkanie czy rozprawę. Czasami nagranie zawiera wszystko, co zostało powiedziane na sali, czasami jest to tylko podsumowanie. Wyobraźmy sobie, że zamiast symboli tekstowych mamy do czynienia z wizualnymi symbolami graficznymi. ciekawe, prawda? Zamiast czytać długie artykuły, możemy rzucić okiem na to, czego dotyczyło spotkanie. Zapis graficzny jest zapisem wizualnym, czyli przedstawia sytuację za pomocą rysunków i bardzo zwięzłego tekstu. Zapis ten ma na celu podsumowanie najważniejszych kwestii poruszanych na spotkaniu. To trochę jak mapy myśli popularne w szkołach, ale nie do końca to samo.

Graphic recording aniastaskiewicz.pl/graphic-recording/ są bardzo przystępne, ponieważ dzięki niemu nie musimy czytać tekstu, a następnie możemy wydobyć z niego najważniejsze informacje. Zwykle „streszczenia” wcale nie są krótkie, dlatego w ogóle ich nie czytamy. Jednocześnie dzięki nim możemy skoncentrować się na słuchaniu wykładów czy spotkań, a nie na robieniu notatek. Jak doskonale wie każdy, kto choć raz był na ciekawym spotkaniu, robienie notatek zajmuje dużo czasu i często nie pozwala skupić się na tym, co naprawdę ważne. Jednocześnie protokół ze spotkania musi zawierać istotne informacje, których spisanie jest bardzo czasochłonne. Rozwiązaniem jest więc nagrywanie graficzne. Pozwala skupić się na treści wykładu czy spotkania, dzięki czemu możemy w nim aktywnie uczestniczyć. Co więcej, nie potrzebujemy dużo czasu, aby go opracować. Tak naprawdę wystarczy rzucić okiem na krótkie podsumowanie spotkania. Krótkie, ale treściwe i treściwe.

Kim jest rejestrator graficzny?

Czym jest graphic recording
Czym jest graphic recording

Czym jest katalog i dlaczego wciąż jest popularny? Osobą, która zajmuje się katalogiem jest katalogujący. Nazwa jest pochodzenia angielskiego i nie ma polskiego odpowiednika. Czasami możemy po prostu spotkać się z terminem grafik, ale nie oddaje on tego, co właściwie robi rejestrator graficzny. Jego zadaniem nie jest to, co narysować, ale właściwy dobór ilustracji i tekstu. Zapis obrazkowy ma przede wszystkim służyć odbiorcy, a nie zaspokajać jego potrzeby estetyczne.

Dlatego ilustrator niekoniecznie musi być osobą, która potrafi dobrze rysować i rozumieć sztukę. Wręcz przeciwnie – obrazy rysowane rejestratorami graficznymi są często bardzo amatorskie i mają niewiele wspólnego z prawdziwą sztuką. Nie muszą. Ich zadaniem jest przekazanie ważnych informacji z punktu widzenia odbiorcy. Tak więc rejestrator wykresów musi najpierw odpowiednio przefiltrować wszystko, co słyszy. Jeśli zna obszar spotkania lub konferencji, to dobrze. Był wtedy w stanie wydobyć z ogólnego przesłania jak najwięcej przydatnych informacji. Magnetofon pracujący w sali konferencyjnej. Niczego nie dokumentował, a ilustrował dopiero później. Zamiast tego – odbywa się na żywo, dzięki czemu uczestnicy spotkania mają dostęp do wizualizacji niemal natychmiast po wydarzeniu.

Dlaczego zapis graficzny staje się coraz bardziej popularny?

Wiedząc, czym jest zapis graficzny, nikogo nie powinno dziwić, że staje się on coraz bardziej popularny. Wizualizacja graficzna pozwala uświetnić spotkanie i świadczy o profesjonalnym poziomie organizatora. Z roku na rok czytamy coraz mniej książek – często z powodu dobrze znanego braku czasu na czytanie. Dlatego większość pracowników czy uczestników spotkań bardzo pozytywnie odbiera prezentacje graficzne. Dobrze wykonany odzwierciedla wszystko, co ważne dla uczestników spotkania.

Dobra prezentacja wizualna nie wymaga zbyt wielu słów, aby zrozumieć sens i przesłanie spotkania. Uwielbiają z niego korzystać duże korporacje lub korporacje, które organizują szkolenia lub konferencje. Mimo to zapis graficzny nie jest w Polsce zbyt popularny, choć przynosi korzyści uczestnikom i organizatorom konferencji. Czemu? Głównym powodem jest brak osób zajmujących się zapisami graficznymi profesjonalnie lub choćby amatorsko. Taka osoba musi postawić się na miejscu uczestników spotkania i wiedzieć, co mają zaprezentować na wizualizacji.

Dla wielu artystów jest to zbyt trudne zadanie. Jednak zapis graficzny pojawił się w Polsce stosunkowo późno. Można więc mieć nadzieję, że utalentowani ludzie dopiero doskonalą swoje umiejętności, aby można je było efektywnie wykorzystać w przyszłości. Zapisy graficzne będą zyskiwać na popularności ze względu na łatwo dostępną formę. Warunkiem jest jednak zainteresowanie zawodem artystów, psychologów i trenerów.

Ania Staśkiewicz graphic recorder
ul. Szczecińska 1
70-00 Szczecin
601 955 604
www.aniastaskiewicz.pl