niedziela, 6 października

Jakie jest cło na części samochodowe z USA?

Amerykańska motoryzacja, podobnie jak tamtejsza gospodarka, jest bardzo dobrze rozwinięta. W związku z tym produkowanych jest tam wiele modeli samochodów osobowych, których kupno na starym kontynencie będzie praktycznie niemożliwe. Wiele producentów oferuje również specjalne modele, przeznaczone wyłącznie na rynek amerykański. Dzieje się tak, ponieważ tamtejsi kierowcy mają dość specyficzne wymagania co do samochodów. Wygląd zewnętrzny samochodu ma dla nich bowiem poboczne znaczenie.

Najważniejsze są wygodne i luksusowe wnętrze, bogate wyposażenie oraz duża moc silnika. O ile w Europie od kilku lat zauważalny jest downsizing silników, o tyle w USA cały czas oferowane są w głównej mierze auta wyposażone w silniki o dużej pojemności. Jeżeli uda nam się zakupić amerykański samochód, wówczas będziemy zmuszeni do zakupu części za oceanem. Należy zastanowić się wówczas, jakie jest cło na części samochodowe importowane z USA.

Gdzie kupować części do samochód z Ameryki?

Kupując samochód pochodzący ze Stanów Zjednoczonych musimy liczyć się z tym, że będziemy mieli problemy z dostępem do części zamiennych. Dzieje się tak, ponieważ auta produkowane na rynek amerykański znacznie różnią się od samochodów produkowanych w Europie. Dotyczy to również producentów azjatyckich. Części samochodowe do japończyków produkowanych dla klientów amerykańskich będą zupełnie inne, niż ich odpowiedniki produkowane dla Europejczyków. Różnice leżą nie tylko w budowie części, ponieważ są one do siebie dość podobne, ale w sposobie montażu. Do najbardziej ciekawych rozwiązań używanych w autach przeznaczonych na rynek Stanów Zjednoczonych, jest stosowanie bardzo skomplikowanych śrubunków. Bardzo często zdarza się, że mechanicy pracujący w naszym kraju mają bardzo duży problem już na etapie okręcenie uszkodzonego elementu. Nieco inne są również rozwiązania zawieszenia i układu kierowniczego. Różnic jest na tyle dużo, że w przypadku awarii poszukując zamienników, możemy się spotkać z bardzo dużym utrudnieniem.

Jeżeli nie będziemy mogli zakupić interesujących nas części w Polsce lub innych krajach europejskich, wówczas będziemy zmuszeni do zakupów za oceanem. Części najlepiej kupować wówczas w autoryzowanych sklepach danej marki. Będziemy mieli wówczas pewność, że całość transakcji przebiegnie pomyślnie i możliwa będzie organizacja wysyłki do Polski. W przypadku małych części nie powinno stanowić to większego problemu dla sprzedawcy, ponieważ możliwa będzie zapewne dostawa lotnicza. Nieco inaczej wygląda kwestia wysyłki elementów o dość dużych gabarytach. Wówczas może dojść do sytuacji, w której konieczny będzie fracht morski. Koszt jego organizacji i wysyłki może być wówczas bardzo drogi. Decydując się na użytkowanie w Polsce nietypowego auta pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych, musimy jednak wliczać takie ryzyko. Części do samochodów amerykańskich możemy również kupować na tamtejszych portalach ogłoszeniowych. Istnieje jednak wówczas bardzo duże ryzyko tego, że zostaniemy oszukani. Nikt nie wyślę nam bowiem paczki z USA do Polski za pobraniem. Będziemy więc zmuszeni do przedpłaty w wysokości całości kwoty. Jeżeli trafimy na nieuczciwego sprzedawcę, może się okazać, że po przelaniu umówionej sumy przestanie się z nami kontaktować i zniknie. Odszukanie go i odzyskanie pieniędzy będzie w takiej sytuacji praktycznie niemożliwe.

Jakie jest cło części sprowadzane z Ameryki?

Części do samochodów japońskich i koreańskich zaliczane są do normalnych produktów konsumpcyjnych. W związku z tym, obarczone są podatkami oraz cłami. Sama definicja cła została już nieco zapomniana, ponieważ odkąd Polska znajduje się w Unii Europejskiej, wewnątrz wspólnoty mamy wolny obrót i swobodę przepływu towarów. W związku z tym podczas zakupu w Niemczech, Francji, Hiszpanii czy innym kraju członkowskim i wysyłce do Polski, nie musimy płacić cła. Jeżeli natomiast importujemy części samochodowe ze Stanów Zjednoczonych, wówczas jesteśmy zmuszeni do jego zapłaty. Cło na części z USA jest równe w całej Unii Europejskiej i wynosi 4,5 % ich wartości. Do tego należy zapłacić również podatek VAT. Jest on jednak zwyczajowo wliczony w cenę towaru, więc odprowadza go nasz kontrahent zza oceanu.

Jak zapłacić cło za części samochodowe z USA?

Wszystkie części samochodowe, które kupimy w Ameryce, muszą zostać odpowiednio oclone. W związku z tym należy złożyć stosowną deklarację celną do Krajowej Administracji Skarbowej. W naszym kraju za takie transakcje odpowiedzialna jest Służba Celna. Samo złożenie deklaracji jest bardzo proste i z pewnością poradzi sobie z tym każdy. Możemy to zrobić zarówno przez internet, jak i w placówce Służby Celnej. Równie prosto wygląda samo zapłacenie cła. W tym wypadku po wyliczeniu zawartym w deklaracji, odpowiednią sumę pieniędzy wystarczy przelać na właściwe konto. Sprowadzając części do aut koreańskich z USA należy regularnie sprawdzać wysokość aktualnego cła. Najlepiej robić to na stronach Komisji Europejskiej, ponieważ dane tam zawarte są najbardziej aktualne. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że opłacimy cło w odpowiedniej wysokości i nie będziemy mieli żadnych nieprzyjemności celnych w przyszłości.