wtorek, 28 maja

Jak czyścić drukarki laserowe

Jak czyścić drukarki laserowe? Z pewnością wiele osób nie wie, że wszystkie drukarki laserowe wymagają regularnej konserwacji i czyszczenia. Dzięki systematycznej konserwacji mamy pewność, że nasz sprzęt będzie służył przez lata.

Wszystkie urządzenia tego typu wyposażone są w szczególnie delikatne i wrażliwe elementy, na które musimy zwrócić szczególną uwagę podczas czyszczenia i obsługi, gdyż łatwo ulegają uszkodzeniu. Brud i kurz to niszczyciele naszego sprzętu. Kurz osadzający się na naszych drukarkach może dostać się do szczelin i, jeśli nie będzie odpowiednio pielęgnowany, może spowodować awarię urządzenia i ewentualnie obniżyć jakość wydruków.

Warto też pamiętać, że kurz w materiałach eksploatacyjnych może zagrażać także naszym drukarkom. Kurz z tonera lub atramentu może gromadzić się na rolkach lub kołach zębatych. Regularna pielęgnacja tego typu sprzętu sprawi, że użytkownik nigdy nie będzie miał problemu ze sprzętem, a drukarka będzie działała przez wiele, wiele lat!

Rozlany toner — co mam zrobić?

Najważniejsze to nie panikować! Panika zawsze wszystko komplikuje, a w takiej sytuacji kryzysowej należy zachować spokój. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest określenie dokładnego miejsca rozlania się tonera. Substancja wewnątrz wkładu ma tendencję do przyklejania się gdzie tylko się da, co jest jej urokiem.

W przypadku zabrudzenia odzieży i skóry zaleca się namoczenie ich w zimnej wodzie lub użycie wilgotnej szmatki. Jeszcze gorzej jest sprzątać dywany czy chodniki, ponieważ wymaga to specjalistycznego odkurzacza, który jest bardzo drogi. Do czasu wymiany tonera dobrze jest zabezpieczyć całe stoisko starą gazetą lub folią.

Toner rozsypany do wnętrza drukarki – co robić?

Toner jest najprawdopodobniej rozlany na naszych urządzeniach, gdy są w ruchu. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie odkurzacza z cienką końcówką, który pomoże nam szybko usunąć cały puder (również z drobnych pęknięć). Warto ustawić jednostkę na niższą moc, aby nie uszkodzić wnętrza drukarki. Najważniejszym krokiem jest natychmiastowe usunięcie rozsypanego tonera z drukarki, ponieważ cząsteczki te mogą uszkodzić inne elementy urządzenia. Jeśli toner jest nowy, najlepiej skontaktować się z producentem, ponieważ może to być wada fabryczna.

Czyszczenie drukarki laserowej

Jak czyścić drukarki laserowe
Jak czyścić drukarki laserowe

Zaleca się wyczyszczenie wnętrza drukarki lub laserowego urządzenia wielofunkcyjnego przed czyszczeniem części zewnętrznej. Pierwszym krokiem jest otwarcie drzwiczek tonera drukarki, a następnie wyciągnięcie zasobnika papieru i opcjonalnego dupleksera. Po dokładnym wyjęciu tonera warto skorzystać z odkurzacza ze specjalną końcówką, która wejdzie do każdego gniazda i dokładnie zbierze kurz i brud. Zaleca się wtedy dokładne przetarcie całego wnętrza drukarki czystą, lekko wilgotną ściereczką z mikrofibry.

Ściereczka nasączona wcześniej alkoholem jest idealna do czyszczenia rolki pobierającej lub przenoszącej. Na koniec delikatnie czyścimy toner i wkładamy go z powrotem do naszego urządzenia. Drukarki laserowe należy również przetrzeć z zewnątrz wilgotną szmatką, a następnie wysuszyć.

Materiały eksploatacyjne do drukarek:

Zasady, które należy znać podczas czyszczenia drukarek laserowych!

Częstym błędem popełnianym podczas czyszczenia drukarki jest użycie sprężonego powietrza. Podczas korzystania z tej metody kurz prawdopodobnie rozprzestrzeni się na wszystkie wewnętrzne elementy naszego urządzenia. Może to obniżyć jakość druku i uszkodzić mechanizmy drukarki. Drukarki laserowe należy czyścić średnio co trzy miesiące. Warto też raz w roku oddać go do profesjonalnego serwisu, który doskonale się nim zaopiekuje. Co ciekawe, drukarki laserowe nie wymagają regularnej konserwacji jak drukarki atramentowe, co jest ogromną zaletą!