sobota, 13 lipca

Jak samemu zrobić cosplay

Jak samemu zrobić cosplay – cosplay to hobby polegające na przygotowaniu stroju, który będzie w stanie jak najdokładniej odwzorować daną postać. Stroje takie najczęściej wykonywane są na konkursy, w których liczy się również odpowiednia charakteryzacja i dobra gra aktorska. Czy można wykonać taki cosplay samodzielnie? Oczywiście, że tak. Trzeba tylko wiedzieć od czego zacząć i jak się do tego przygotować oraz znaleźć odpowiedni sklep z materiałami do cosplayu. 

Jak zacząć?

Na samym początku musisz wybrać postać, którą zechcesz odwzorować. Warto, aby pierwszy strój nie był skomplikowany do wykonania, tak aby Twój zapał nie minął zbyt szybko. Wybierz element, od którego zaczniesz przygotowywanie przebrania i rozejrzyj się za odpowiednim sklepem z materiałami do cosplayu. Jeżeli nigdy nie miałeś styczności z maszyną dobrym rozwiązaniem na początek może okazać się przerabianie gotowych ubrań. Początkujący cosplayerzy bardzo często tworzą swoje stroje poprzez kompletowanie gotowych, dostępnych w sklepach, ubrań oraz różnego rodzaju dodatków. Osoby, które dłużej zajmują się tą pasją są w stanie stworzyć swoje stronie samodzielnie, przy wykorzystaniu zakupionych materiałów do cosplayu. Ważnym elementem każdego cosplayu jest także odpowiednio wykonana fryzura lub dobrze dobrana peruka, a także charakteryzacja. Tworząc cosplay nie możesz zapominać o drobiazgach, takich jak np. biżuteria czy soczewki kontaktowe, które w odpowiedni sposób wykończą całą stylizację, a także o przygotowaniu elementów trójwymiarowych, jak np. broń lub elementy zbroi, które będziesz wykonywać. Do tego celu przydatna może okazać się pianka do cosplayu, np. pianka eva. Możesz kupić ją przez Internet np. w sklepie z materiałami do cosplayu.

Co będzie Ci potrzebne?

Przy rozpoczynaniu przygody cosplayowej nie musisz posiadać dużych umiejętności – wystarczy wyobraźnia i odrobina samozaparcia. Początkujący cosplayerzy często wykorzystują gotowe ubrania, które samodzielnie przerabiają. Jeżeli zdecydujesz się wykonać swój pierwszy strój powinieneś zaopatrzyć się przede wszystkim w takie materiały do cosplayu, jak:

  • ostre nożyce
  • igłę i nitkę
  • potrzebne ubrania (jak najbardziej pasujące do stroju wybranej postaci)
  • kawałki materiałów, które mogą się przydać przy tworzeniu stroju
  • piankę do cosplayu (np. pianka eva)
  • dodatki, np. paski, biżuteria, cekiny, koraliki
  • klej na gorąco (do klejenia dodatków)

Wszystkie potrzebne materiały do cosplayu na pewno znajdziesz bez większego wysiłku. Poszukaj w sklepach z używaną odzieżą, w sklepach z drobiazgami lub w internetowych sklepach z materiałami do cosplayu. 

Zobacz również:

Przygotowywani cosplayu – podstawa

Jak samemu zrobić cosplay
Jak samemu zrobić cosplay

Zacznij od przygotowania podstawy ubrania, jakie nosi Twój bohater. Jest to stosunkowo łatwy krok, ponieważ wystarczy znaleźć ubrania w pasujących kolorach, a następnie przerobić je tak, aby nadać im kształt jak najbardziej zbliżony do pierwowzoru. Na tym etapie nie musisz korzystać z żadnych specjalistycznych materiałów do cosplayu – wystarczą stare ubrania lub kawałki materiałów. Przydatna jednak może okazać się umiejętność szycia, więc jeśli nie umiesz tego robić możesz skorzystać z pomocy kogoś bliskiego lub z usług krawcowej. Gdy podstawa stroju zostanie wykonana i będzie w satysfakcjonujący sposób przypominała oryginał można przejść do wykonywania dalszych elementów. W następnej kolejności należy przygotować wszystkie trójwymiarowe elementy – do tego przydać się może pianka do cosplayu. 

Przygotowanie cosplayu – dodatkowe elementy

O ile przygotowywanie elementów, które są wykonane z materiału jest proste, o tyle uformowanie różnego rodzaju ruchomych elementów, takich jak np. części zbroi, broń lub inne dodatki charakterystyczne dla danego bohatera, może stanowić problem. Na tym etapie mogą przydać się specjalne materiały do cosplayu. Jak zabrać się za tworzenie trójwymiarowych elementów? Warto skorzystać z pianki do cosplayu, z której łatwo uformować wspomniane detale. Idealnie sprawdzi się do tego pianka eva – bardzo miękka i idealna do żłobienia różnego rodzaju zdobień. Pianka eva to materiał, który bardzo często wykorzystywany jest przy tworzeniu cosplayów. Wygina się ona pod wpływem ciepła, np. bardzo ciepłego powietrza z szukarki lub opalarki, a po wystygnięciu pozostaje w takim kształcie, jaki został uformowany. Piankę do cosplayu można zakupić w niektórych sklepach stacjonarnych, jednak zazwyczaj jest ona sprzedawana w małych arkuszach. Najlepiej zaopatrzyć się w nią dokonując zakupu w specjalnych sklepach z materiałami do cosplayu. Pianka eva dostępna jest w różnych grubościach, od 2mm po nawet 1cm. 

Kiedy element wykonany z pianki będzie miał już satysfakcjonujący wygląd można przejść do jego malowania, jednak najpierw należy pokryć go specjalnym klejem – w tym celu trzeba nałożyć dwie lub trzy warstwy kleju zwanego wikol. Przy wykonywaniu tego kroku należy pamiętać, że kolejną warstwę nakłada się dopiero w momencie, gdy poprzednia warstwa jest sucha. Gdy wszystkie warstwy kleju będą suche można przejść do malowania powierzchni farbami akrylowymi.