poniedziałek, 16 września

Co zrobić z osobą uzależnioną od alkoholu?

Co zrobić z osobą uzależnioną od alkoholu? Wiele osób zastanawia się nad tym, co zrobić z osobą uzależnioną od alkoholu. Jak się okazuje, problem uzależnienia od alkoholu jest bardzo powszechny. Dotyczy on zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nierzadko walczą z nim także osoby nieletnie. Na szczęście, możliwa jest skuteczna walka z uzależnieniem, zarówno u siebie, jak i u kogoś. Na początek trzeba jednak zdiagnozować problem, a potem przystąpić do odpowiedniej terapii. Niestety, nie jest ona ani przyjemna, ani łatwa. Ponadto, wymaga sporej dawki cierpliwości i samozaparcia.

Czym objawia się uzależnienie od alkoholu?

O uzależnieniu od alkoholu świadczy przede wszystkim częste sięganie po napoje wyskokowe. Co ważne, uzależnić można się od każdego rodzaju alkoholu. Wiele osób błędnie uważa, że nie można uzależnić się od wina czy piwa. Nic jednak bardziej mylnego! Uzależnić można się zarówno od wódki, jak i od najdroższego wina. Jeśli więc podejrzewamy siebie lub bliską nam osobę o uzależnienie, zwróćmy uwagę na częstotliwość sięgania po alkohol. Bardzo znamiennym objawem uzależnienia jest tak zwany zespół abstynencyjny. Jeżeli po przerwaniu ciągu alkoholowego, doświadczamy rozdrażnienia, nerwowości czy drżenia kończyn, ryzyko uzależnienia jest ogromne.

Ponadto, o uzależnieniu może świadczyć agresja mająca miejsce wówczas, gdy nie możemy korzystać z alkoholu. Niektórzy uzależnieni chcą sięgnąć po alkohol za przysłowiową wszelką cenę. Mogą więc posunąć się do kradzieży pieniędzy, a także do pobicia. Są to jednak na szczęście sytuacje dość rzadkie i skrajne. Nie ulega wątpliwości, że osoba uzależniona od alkoholu może zdradzać także objawy depresji. Depresja alkoholowa to kolejny poważny problem, który może utrudniać właściwą diagnozę i leczenie. Objawem uzależnienia jest także ogólne zaniedbanie fizyczne. Chory może stracić zainteresowanie pracą, a także kontaktami towarzyskimi. Będzie go interesowało tylko i wyłącznie to, aby jak najszybciej sięgnąć po alkohol.

Polecamy uwadze:

Jak zachęcić osobę uzależnioną od alkoholu do podjęcia leczenia?

Nie ma się co łudzić, że osoba uzależniona będzie chciała szybko i chętnie podjąć leczenie. Zazwyczaj uświadomienie osobie uzależnionej problemu zajmuje bardzo wiele czasu. Niestety, nierzadko jest to również wyczerpujące psychicznie. Bardzo często alkoholicy obiecują, że już więcej nie sięgną po napoje wyskokowe. Czasami proponują one również, że podejmą leczenie, ale później tego nie robią. Czasami jednak udaje się nakłonić alkoholika do leczenia. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wizyta u doświadczonego terapeuty uzależnień. Psychoterapeuta nierzadko kojarzy się osobom uzależnionym lepiej niż lekarz. Istnieje więc spore prawdopodobieństwo tego, że osoba uzależniona zgodzi się na rozmowę.

Jak leczyć uzależnienie od alkoholu?

Czym jest choroba alkoholowa?Leczenie uzależnienia od alkoholu to bardzo wymagający proces zarówno dla osoby uzależnionej, jak i dla jej otoczenia. Osoba uzależniona może uzyskać pomoc zarówno ambulatoryjnie, jak i w ośrodku zamkniętym dla alkoholików. Jeżeli problem uzależnienia jest poważny bądź uzależnieniu towarzyszą inne choroby, pobyt w ośrodku zamkniętym wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Czasami jednak wystarcza terapia ambulatoryjna. Wiele zależy bowiem od zaangażowania alkoholika w proces leczenia. Jeśli jest on zmotywowany do podjęcia leczenia i ma wsparcie bliskich, leczenie ambulatoryjne może się powieść. Niestety, czasami nawet leczenie w ośrodku zamkniętym nie kończy się powodzeniem po pierwszym podejściu.

Jak zaś przebiega leczenie uzależnienia od alkoholu w ośrodku zamkniętym? Otóż na początku ma miejsce bardzo nieprzyjemny detoks alkoholowy. Organizm osoby uzależnionej musi pozbyć się resztek alkoholu krążących we krwi. Po pozbyciu się ich, możliwa będzie dalsza terapia. Detoks w ośrodku zamkniętym prowadzony jest pod czujnym okiem doświadczonych specjalistów. Dzięki temu, osoba uzależniona może liczyć na w miarę komfortowy przebieg detoksu. Personel ośrodka na bieżąco uzupełnia elektrolity podając je w formie kroplówek. Na dalszym etapie leczenia konieczna jest zazwyczaj psychoterapia. Podczas procesu psychoterapii chory uświadamia sobie przede wszystkim to, dlaczego wpadł w uzależnienie. Przyjrzenie się przyczyną uzależnienia bez wątpienia może pomóc w jego pokonaniu. Ponadto, dobrze byłoby, gdyby chory uczestniczył w jakiejś grupie wsparcia.

Wielu osobom pomaga terapia grupowa, a także spotkania AA. Podczas terapii oraz spotkań możliwa będzie wymiana doświadczeń. Ponadto, dzięki terapii możliwe jest podzielenie się doświadczeniami z innymi osobami uzależnionymi. Pomaga to większości alkoholików. Nie należy jednak zapominać o tym, że wiele osób walczy z uzależnieniem od alkoholu kilka razy w życiu. Warto byłoby więc nie zapominać o tym, jak ważne jest opanowanie zdrowych metod radzenia sobie ze stresem.