niedziela, 15 września

Ozonowanie co to znaczy?

Ozonowanie pomieszczeń biurowych czy mieszkań staje się ostatnio bardzo popularnym trendem. Skąd tak duże nim zainteresowanie? Przede wszystkim za sprawą korzyści, jakie przynosi stosowanie tego prostego rozwiązania. Co zatem daje ten zabieg i czym właściwie jest ozonowanie?

Co to jest ozonowanie?

To ważne pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć przed podjęciem się tego typu działań i skorzystania z firmy, która się tą procedurą zajmuje. Na samym początku warto zaznaczyć, że ozonowania nie można przeprowadzić samodzielnie ze względu na związane z nim zagrożenie. Czym zatem jest ozonowanie? To skuteczny sposób na odkażanie pomieszczeń o różnej wielkości bez użycia środków chemicznych. Substancją używaną podczas tej procedury jest właśnie ozon, czyli gaz, który występuje naturalnie w powietrzu. Ma on silne właściwości utleniające.

W jakich przypadkach sprawdza się ozonowanie?

Ozonowanie znajduje zastosowanie w pomieszczeniach, w których wymagana jest większa czystość mikrobiologiczna. Służy również oczyszczaniu powietrza z nieprzyjemnych zapachów oraz zagrażających zdrowiu patogenów. Tym samym znacząco poprawia komfort życia. Jednocześnie to ekologiczna metoda, ponieważ nie wymaga zastosowania szkodliwych dla środowiska środków odkażających. Poprawnie przeprowadzona procedura ozonowania jest bezpieczna dla osób ją wykonujących, jak i przebywających później w pomieszczeniu. Największą jej zaletą jest fizyczne usuwanie brzydkich zapachów, a nie jak w przypadku innych metod- maskowanie. Zalety ozonowania wykorzystywane są w różnych branżach. Przede wszystkim do oczyszczania i odkażania powierzchni mieszkalnych i biurowych, ale również w branży motoryzacyjnej. Procedura pozwala na skuteczne odgrzybianie klimatyzacji samochodowej, jak i odkażanie wnętrza samochodu.

Czym jest ozon?

Znając definicję ozonowania, warto też dowiedzieć się, czym właściwie jest ozon. To tlen, ale w formie cząsteczki zbudowanej z trzech atomów, a nie dwóch. Występuje naturalnie w powietrzu. Ozonowanie stanowi obecnie najlepszą formę usuwania nieprzyjemnych zapachów, bakterii, wirusów czy alergenów. W związku z tym wykorzystywane jest również jako forma dezynfekcji. W procedurze wykorzystywane jest specjalne urządzenie, czyli ozonator. Jego centralną częścią jest lampa cichych wyładowań koronowych, w której wytwarzany jest ozon. W jaki sposób gaz wydostaje się na zewnątrz? Wszystko za sprawą wentylatora, który również jest częścią urządzenia. Wokół lampy wytwarza się ruch powietrza, który kieruje go do wentylatora, a stamtąd rozprowadzany jest dalej.

Jak wykonywane jest ozonowanie?

Choć procedura ozonowania przebiega tak samo, to w zależności od zlecenia może się nieco różnić. Dotyczy to ilości oraz rodzaju generatorów o odpowiedniej wydajności ozonu. Wybierane są w zależności od wielkości pomieszczenia oraz intensywności problemu (np. nasilenia brzydkiego zapachu). Działanie ozonu polega na gwałtownym utlenianiu. Co to oznacza? Znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia pod wpływem kontaktu z ozonem są utlenianie. To powoduje ich rozpad. Wszystko za sprawą trzeciego atomu tlenu. Dzięki temu ozon jest bardzo aktywny chemicznie. Gwałtownie wchodzi w reakcje z bakteriami, zapachami, pleśnią czy wirusami. Najczęściej rozkłada je w mniej szkodliwe cząsteczki. W zachodzących reakcjach pozostaje wyłącznie tlen, ponieważ odłączający się atom tlenu powoduje, że pozostaje dwucząsteczkowy tlen. To z kolei sprawia, że procedura jest przyjazna dla środowiska, a jednocześnie bardzo efektywna. Zwłaszcza w porównaniu do metod wykorzystujących szkodliwe środki chemiczne.

Jakie są zalety ozonowania?

Ozonowanie przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim skutecznie odświeża powietrze, usuwając nieprzyjemne zapachy. Jakie dokładnie? Niszczy zapach nikotyny oraz zapachy odzwierzęce. Oba przykłady stanowią dla większości środków czyszczących nie lada wyzwanie. Ponadto niszczy alergeny, bakterie, roztocza i wirusy. Dodatkowo cząsteczki gazu wnikają w materiały (np. tapicerkę), gdzie również usuwają wymienione zanieczyszczenia. Co więcej, dezynfekuje wszystkie rodzaje powierzchni. Usuwa nawet zapach spalenizny. Ozonowanie stosowane jest również w pomieszczeniach po zalaniach i powodziach. Gaz niszczy tam grzyby, pleśnie i ich zarodniki. Gdzie zatem wykonuje się ozonowanie? Przede wszystkim w domach i prywatnych mieszkaniach, ale także pomieszczeniach biurowych. Ponadto w domkach letniskowych, na strychach, w piwnicach. Nowością jest ozonowanie klimatyzacji samochodów, które pozwala eliminować rozwój zarodników grzybów. Korzyści płynące z ozonowania są ogromne. Doceniają je wszystkie osoby, które korzystały dotychczas z tego typu usług. Poza oczywistym eliminowaniem brzydkich i specyficznych zapachów, odświeżaniem powietrza i usuwaniem drobnoustrojów, warto podkreślić przyjazne działanie na środowisko. Zabieg jest całkowicie neutralny, ponieważ rozpad cząsteczek ozonu powoduje, że w powietrzu pozostają cząsteczki tlenu, które przecież naturalnie w nim występują.