niedziela, 15 września

Fotowoltaika co warto wiedzieć

Fotowoltaika co warto wiedzieć: fotowoltaika nie jest to rzecz nowa na polskim rynku budowlanym oraz energetycznym. Nie jest to jednak rzecz, z którą obcujemy też od dłuższego czasu, więc bardzo często musimy zadawać pytania, na które nie mamy jednoznacznej oraz szybkiej odpowiedzi. Warto zatem porozmawiać sobie o tym, co warto wiedzieć o fotowoltaice, zanim zdecydujemy się na inwestycje w tę formę pozyskiwania energii.

Ogniwa fotowoltaiczne

Ogniwo fotowoltaiczne jest to w zasadzie podstawowa składowa całego systemu fotowoltaicznego. Przede wszystkim z ogniw fotowoltaicznych, zbudowane jest serce zestawu fotowoltaicznego, czyli panele fotowoltaiczne. Jeden panel fotowoltaiczny może być zbudowany z kilkudziesięciu, a jeśli instalacja fotowoltaiczna jest duża, nawet z kilkuset pojedynczych ogniw fotowoltaicznych. Co musimy wiedzieć ogniwach fotowoltaicznych?

Fotowoltaika co warto wiedzieć
Fotowoltaika co warto wiedzieć

Pojedyncze ogniwo fotowoltaiczne zbudowany jest z krzemu. Krzem jest to półprzewodnik, który wykazuje zdolność do tego, że zamienia promieniowanie świetlne na energię elektryczną. Istnieje oczywiście zdecydowanie szersza gama materiałów półprzewodnikowych, które mają te zdolności, ale krzem jest z nich wszystkich najbardziej bezpieczny i to dlatego, wykonuje się z niego komercyjne instalacje fotowoltaiczne. Jeżeli chodzi o ogniwa oraz krzem w nich zawarty, to nie mamy tak naprawdę tylko i wyłącznie jednego typu. Wyróżniamy dwa podstawowe typy. Ogniwo fotowoltaiczne monokrystaliczne oraz ogniwo fotowoltaiczne polikrystaliczne. Ogniwo fotowoltaiczne monokrystaliczne uchodzi za lepszy od ogniwa polikrystalicznego. Pojedyncze ogniwo wykonuje się bowiem z jednego kawałka krzemu, dzięki czemu jest w nim mniej błędów strukturalnych, a dzięki temu ogniwo to jest bardziej wydajne. Niestety jak ze wszystkim, takie ogniwo jest droższe od polikrystalicznego. Jeżeli chcemy zdecydować się na odpowiedni typ, to tak naprawdę powinniśmy skonsultować się z firmą fotowoltaiczną. Prawda jest taka, że ogniwa monokrystaliczne są wydajniejsze, ale tak naprawdę nie wszędzie koniecznie musimy w nie inwestować. Najczęściej robi się to wtedy, kiedy mamy mało miejsca, aby powstał nasz zestaw fotowoltaiczny.

Zobacz również:

Panele słoneczne – jak powinniśmy dobrać moc

Panele solarne, a w zasadzie zestawy fotowoltaiczne, jakie z nich budujemy, muszą mieć określoną moc po to, aby były opłacalne. Moc ta nie powinna być ani zbyt duża, ani zbyt mała. Jednocześnie powinniśmy myśleć dość perspektywicznie, ponieważ instalacja będzie pracować przez około 25 lat, a jej sprawność z czasem nieznacznie będzie maleć, a zapotrzebowanie na energię elektryczną w naszym gospodarstwie domowym (lub na przykład w zakładzie pracy), może ulec zmianie. Może na przykład wzrosnąć lub spaść. Najczęściej prawdopodobna jednak jest ta pierwsza wersja, ponieważ ogólnie rzecz biorąc, jako cywilizacja jesteśmy coraz bardziej energochłonni.

Kiedy chcemy wyliczyć odpowiednią moc naszej instalacji fotowoltaicznej, powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić się do dystrybutora fotowoltaiki. Dystrybutor fotowoltaiki ma najczęściej narzędzia oraz doświadczenie, które pozwoli mu obliczyć moc najdokładniej. Podstawą do ocenienia mocy naszej przyszłej instalacji fotowoltaicznej, będą na pewno rachunki za prąd przynajmniej z kilku poprzednich lat. Wówczas firma, która będzie nam wyliczać moc instalacji, a później prawdopodobnie montować instalacje fotowoltaiczne, będzie mogła najbardziej prawidłowo wyliczyć nam zapotrzebowanie oraz przeprowadzić prognozę.

Polecamy również:

Czy instalacja fotowoltaiczna produkuje energię w zimie?

Bardzo często pojawiającym się pytaniem jest to, czy instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd w zimie? Odpowiedź jest taka, że oczywiście tak. Natomiast jest w tym wszystkim mały szkopuł. Produkcja energii z fotowoltaiki zimą jest zdecydowanie mniejsza niż latem. Najczęściej prowadzi to do takiej sytuacji, że w zimie mamy niedobór mocy z instalacji fotowoltaicznej, natomiast latem mamy nadprodukcję tej energii. Czy powinniśmy zatem z tego powodu obawiać się, że zimą będziemy płacić większe rachunki za energię?

Ogólnie rzecz biorąc, aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy przede wszystkim zrozumieć, w jaki sposób będziemy rozliczani za produkcję energii fotowoltaicznej. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest takie, kiedy jesteśmy prosumentem, czyli jesteśmy podpięci do ogólnej sieci energetycznej, z której możemy prąd pobierać, a nasze panele fotowoltaiczne mogą w okresie nadprodukcji tę energię oddawać. Wtedy kiedy nasze panele fotowoltaiczne pokrywają zapotrzebowanie na prąd w naszym domu, wówczas z sieci energii nie pobieramy, ale kiedy to zapotrzebowanie jest duże, wówczas energię pobieramy. Pobieramy z sieci energię darmową, ale tylko w takiej ilości, ile tej energię oddaliśmy w czasie nadprodukcji. Tutaj jest ten szkopuł. Moc naszej instalacji musi być dobrana do zapotrzebowania w skali roku, a nie tylko konkretnego miesiąca, czy pory roku. Wówczas może się okazać, że w zasadzie za pobraną z sieci energię elektryczną, nie zapłacimy praktycznie ani złotówki w skali roku.