wtorek, 28 maja

Ile trwa psychoterapia?

Każdy człowiek ma zupełnie indywidualną konstrukcję psychiczną i emocjonalną. Na to, jacy jesteśmy wpływa mnóstwo czynników. Niektóre osoby w dorosłym życiu nie mogą poradzić sobie z codziennością lub często odczuwają lęki czy stany depresyjne. O ile różne emocje są naturalne i trzeba sobie na nie pozwolić, to przedłużające się przygnębienie może być bardzo niebezpieczne. Czasem potrzebny jest po prostu dobry psycholog lub psychoterapeuta.

Kiedy udać się po pomoc?

psychoterapeuta Gdynia
psychoterapeuta Gdynia

Każdy z nas ma inną osobowość i temperament. Trzeba wiedzieć, że niektórzy mają większą odporność psychiczną, lepiej radzą sobie z trudnościami. To, co dla jednej osoby jest drogą bez wyjścia, dla innej może być małym wyzwaniem, ale każdy z nas ma swoje słabe punkty, które wymagają wzmocnienia. Czy wizyta u polecanego psychoterapeuty  to dobry pomysł? Niektóre osoby mają pewne obawy związane z wizytą u takiego specjalisty. Mamy świadomość, że na takiej wizycie trzeba sporo o sobie powiedzieć – zwłaszcza jeśli chcemy, aby sesje terapeutyczne były skuteczne. Chodzi oczywiście nie tylko o wyrzucenie z siebie negatywnych emocji, ale również o zrozumienie schematów swojego myślenia i działania. Zrozumienie siebie może przynieść bardzo dobre efekty. Wiele osób zrozumiało, że musi się leczyć kiedy ich negatywne emocje zaczęły wpływać na codzienność. Kiedy masz zły nastrój, a rozchwianie emocjonalne sprawia, że trudno funkcjonować, czas udać się na konsultację psychologiczną. Zdecydowanie się na ten krok to początek pracy nad sobą. Dobry psychoterapeuta wysłucha i oceni jakiej potrzebujemy pomocy. Warto powiedzieć w tym miejscu, że jeżeli zauważymy u swoich bliskich problemy z emocjami, trzeba im pomóc. Niektóre osoby wolałyby unikać mówienia o swoich najgłębszych uczuciach. Może nawet nie odróżniają niektórych emocji, które się w nich pojawiają. Złość, żal, frustracja, bezsilność przybierają różne formy. Odnalezienie ich przyczyny jest kluczowe. W niektórych sytuacjach pomoc psychologiczna jest więc nieodzowna.

Ile czasu zajmie leczenie?

Psychoterapia to proces, który będzie wyglądał inaczej u każdej osoby. Niektórzy zastanawiają się, ile trwa psychoterapia, ale trzeba powiedzieć, że jest to sprawa indywidualna. W przypadku niektórych wystarczające będzie kilka sesji, natomiast inni potrzebują lat, aby złapać równowagę. Oczywiście tylko od nas zależy, jakie będą efekty psychoterapii. To praca ze sobą, ze swoimi emocjami. Życie stawia nam często wyzwania, którym musimy sprostać. Niektóre kłopoty mogą być naprawdę przygnębiające, ale tylko od nas zależy jakie będziemy mieć podejście do tego co nas spotyka. Niektóre osoby zauważają, że na początek dobrym wyborem są konsultacje psychologiczne online . Nie musimy się spotykać z psychologiem, więc możemy we własnym domu porozmawiać ze specjalistą, który nas wysłucha. Czasem okazuje się, że właśnie potrzebujemy kogoś, kto bez oceniania wysłucha nas ze zrozumieniem. Samo to przynosi dużą ulgę. W niektórych sytuacjach jednak wolimy wybrać się do lekarza psychoterapeuty, bo we własnym domu z jakichś powodów nie czujemy się dobrze. Bardzo ważne jest to, żebyśmy sami mieli świadomość, jak ważne są codzienne zwyczaje. Psychoterapia to nie wszystko nawet jeśli trafimy na najlepszego psychoterapeutę. Dobrze jest również czytać książki, które pozwolą nam dotrzeć do swojego wnętrza. To ważne, żeby myśleć o sobie, obudzić swoje poczucie własnej wartości i zrozumieć, że jesteśmy najważniejsi. Jeśli nie zadbamy o siebie, trudno nam będzie zadbać o innych. Dlatego pewna miara zdrowego egoizmu jest bardzo potrzebna w dochodzeniu do zdrowia psychicznego.

Zdrowa troska o siebie

Wiele osób zapomina o sobie, stara się zyskać sympatię i aprobatę innych. Wszyscy potrzebujemy przecież akceptacji, ale im wcześniej zrozumiemy, że najważniejsza jest nasze własne zdanie, tym lepiej. Oszczędzimy sobie w ten sposób sporo frustracji i poczucia żalu. Niektóre osoby chcą znaleźć lekarza psychoterapeutę prywatnie.  Lista takich specjalistów jest długa. Jeśli mieszkamy w dużym mieście, będzie nam na pewno łatwiej znaleźć kogoś odpowiedniego. W mniejszych miejscowościach również są miejsca, w których ktoś udzieli nam pomocy. Ważne jest to, żeby mieć dobrych przyjaciół. Bardzo potrzebujemy kontaktów z innymi. Jeśli jednak zauważamy, że towarzystwo niektórych osób działa na nas źle, najlepiej urwać takie relacje. Musimy wiedzieć, że niektóre osoby mają tendencję do manipulowania, a w dłuższej relacji jest to nie do zniesienia. To więc bardzo ważne, aby otaczać się ludźmi, którzy rzeczywiście chcą naszego dobra. Jeśli wyczuwamy czyjeś dobre intencje i czujemy się przy kimś dobrze, zazwyczaj to pozytywny sygnał. Jeśli jednak nasze ciało podpowiada, że mamy koło siebie niewłaściwą osobę i czujemy się przy niej gorzej, warto zastanowić się dlaczego tak jest. Niektórzy mają naprawdę destrukcyjny wpływ na innych. O takich osobach mówi się, że są toksyczne. Wrażliwe osoby muszą być szczególnie ostrożne w kontaktach z innymi, ponieważ niestety istnieją ludzie, którzy nie wahają się wykorzystywać i manipulować. Spotkanie z najlepszym psychologiem może okazać się bardzo inspirujące.