niedziela, 6 października

Popularność jazdy konnej

Popularność jazdy konnej rośnie z roku na rok. Po deszczu powstają nowe szkółki jeździeckie, odbywają się liczne zawody i pokazy, a wyścig Cavaliada przyciąga tysiące fanów. Skąd bierze się to zjawisko? Coraz więcej osób uważa, że ​​jazda konna to przyjemność, z której może korzystać każdy, nie tylko ci, którzy mają pieniądze. Ponadto można ją uprawiać niezależnie od pory roku i pogody na zewnątrz.

Jazda konna jest coraz częściej wykorzystywana w turystyce, rekreacji i lecznictwie. To przywróciło konie do mody. Wzrost liczby jeźdźców amatorskich doprowadził także do wzrostu liczby jeźdźców zawodowych, czyli osób uprawiających sport jazdy konnej. W końcu jazda konna to nie tylko wakacje w siodle czy wycieczka do lasu, ale także pokaz, pokaz, pokaz, zawody w ujeżdżeniu czy zawody oglądane przez tysiące fanów. Warto poznać historię jeździectwa, sprzęt potrzebny do uprawiania tego sportu i zawody sportowe.

Historia jeździectwa

Konie są z ludźmi od co najmniej kilku tysiącleci w naszej wspólnej historii. Według wielu antropologów konie były jednymi z pierwszych zwierząt udomowionych przez człowieka. Pierwsze dowody na to pochodzą z około 2000 roku p.n.e., znalezione wśród ludów Azji Mniejszej lub Mezopotamii. Przez następne kilka tysięcy lat konie towarzyszyły wszystkim aspektom życia człowieka. Były używane jako pomocnicy przy pracach rolniczych i były głównym środkiem transportu w średniowieczu.

Nie można zapomnieć o ich ważnym udziale w wojnie. Wiele narodów zbudowało swoją potęgę dzięki rozbudowanej kawalerii. Pierwsze oznaki ich wykorzystania w sporcie pojawiają się już w starożytności. W starożytnych igrzyskach olimpijskich wiele czasu i miejsca poświęcono różnym wydarzeniom, takim jak wyścigi konne, wyścigi rydwanów i skoki przez przeszkody. Zwycięski koń cieszy się takim samym zaszczytem jak jego jeździec. W ciągu następnych kilku stuleci zmieniała się rola koni wierzchowych, coraz rzadziej wykorzystywano je do pracy i na polu bitwy, a coraz częściej były przedmiotem hobby, zwłaszcza w kręgach arystokratycznych. Obecnie obserwujemy wielki powrót konia do mody, ale jego rola bardzo się zmieniła.

Sprzęt jeździecki

Aby czerpać jak najwięcej korzyści z jazdy konnej i czuć się bezpiecznie, należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Najważniejszą częścią obowiązkowego wyposażenia jeździeckiego jest tzw. nakrycie głowy. Czapka wykonana ze sztywnego tworzywa pokrytego aksamitem. Warto zaopatrzyć się także w kozaki i bryczesy, czyli spodnie, które nie mają szwów po wewnętrznej stronie nogawki i mają specjalne wzmocnienie na wysokości kolan. Ważnym elementem ubioru są również rękawiczki zapobiegające urazom dłoni.

Nie tylko jeździec musi się odpowiednio ubrać, koń ma też swój własny element ubioru

Popularność jazdy konnej
Popularność jazdy konnej

Najważniejsze jest oczywiście ogłowie konia, czyli ogłowie, które składa się z wędzidła i kompletu pasów. Całość zakładana jest na głowę konia i łączona wodzami. Oczywiście żadna jazda nie jest kompletna bez dobrego siodła, a nasza przyjemność z jazdy zależy od wyboru odpowiedniego siodła. Montowany jest na grzbiecie konia przy pasie, a jego ważnym elementem są strzemiona, w których jeździec stawia stopy.

Sprzęt, który musisz kupić dla swojego konia, różni się w zależności od celu jazdy. Dlatego konie używane do zawodów i skoków przez przeszkody na twardych nawierzchniach wyposażane są w specjalne podkowy, które są dociągane zimą lub w bardzo trudnych warunkach. Konie sportowe często otrzymują również skórzane ochraniacze na obręcze lub specjalne kalosze zakładane na kopyta. Jazda konna wymaga odpowiedniego sprzętu, dlatego przed zakupem skonsultuj się z ekspertem. Zainwestowanie w odpowiednią parę butów lub dobre siodło może znacznie zwiększyć przyjemność z jazdy.

Imprezy jeździeckie

Przekrój fanów jazdy konnej jest szeroki. Są tacy, którzy jeżdżą hobbystycznie, w celach medycznych i profesjonaliści, którzy rywalizują. Najbardziej popularne w zawodach jeździeckich są zawody jeździeckie. Jest to najchętniej oglądana impreza jeździecka w telewizji. Polega na pokonywaniu specjalnie stworzonych torów w taki sposób, aby belka nie spadła. Ta dyscyplina jest wymagająca zarówno dla jeźdźca, jak i dla konia. Wymaga wysokich umiejętności jeździeckich, dużej sprawności fizycznej i harmonii między człowiekiem a koniem.

Drugą bardzo popularną dyscypliną są wyścigi konne. Bardzo popularna na Wyspach Brytyjskich gra przyciąga tysiące ekspertów, których zakłady są równie popularne. Warto wspomnieć również o kilku innych imprezach, takich jak jazda długodystansowa, wszechstronne wyścigi konne, ujeżdżenie i woltyżerka, a także powożenie i trening. W zasadzie każdy może znaleźć dyscyplinę, która mu odpowiada.