czwartek, 25 kwietnia

Jak długo będziemy czekać na rozwód?

Małżonkowie, którzy zdecydowali się na złożenie pozwu rozwodowego, zastanawiają się, jak długo będą czekać na orzeczenie rozwodu. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wiele zależy bowiem od tego, czy rozwód ma być orzeczony z winy jednej czy też obu stron. Jak długo trwa batalia rozwodowa? Czy możemy ten czas w jakiś sposób skrócić? Odpowiadamy.

Rozwód bez orzekania o winie

kancelaria_prawniczaNajłatwiej będzie nam uzyskać rozwód bez orzekania o winie. Inaczej mówimy tutaj o rozwodzie z winy obu stron. Tego typu rozwód ma swoje wady, jednak posiada też wiele zalet. Jedną z nich jest właśnie skrócenie czasu od złożenia pozwu do rozwiązania małżeństwa przez rozwód. Bardzo często rozwód bez orzekania o winie możemy uzyskać już podczas pierwszej rozprawy. Powodem jest fakt, iż sąd nie będzie chciał przesłuchiwać świadków ani wzywać małżonków do złożenia żadnych szczegółowych wyjaśnień. Niemniej jednak orzeczenie rozwodu na pierwszej rozprawie ma miejsce niezwykle rzadko. Dlaczego? Ponieważ na rozwiązanie małżeństwa muszą wyrazić zgodę obie strony. Bywa tak, że jedna ze stron składa pozew o rozwód bez orzekania o winie. Tymczasem druga strona z pozwem się nie zgadza. Dochodzi wtedy do sytuacji spornej, w której sąd będzie chciał przesłuchać świadków. Sędzia musi również zbadać wszelkie okoliczności sprawy. To zaś oznacza, że czas uzyskania rozwodu ulega wydłużeniu. Jak długo musimy oczekiwać na rozwód w tej sytuacji? Od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania sytuacji życiowej obojga małżonków.

Rozwód z orzeczeniem o winie

Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy jedna ze stron domaga się orzeczenia rozwodu z winy drugiej strony. Wtedy o wiele dłużej poczekamy na rozwiązanie małżeństwa. Ile dokładnie? Niestety, nawet i kilka lat. Średnio na rozwód z orzeczeniem o winie czekamy 1,5 roku. Niemniej jednak są to dane uśrednione. Oznacza to, że jedna para poczeka rok, druga zaś nawet i 5 lat. Dlaczego tak długo? Powodem jest fakt, iż sąd musi w pierwszej kolejności powołać świadków oraz sprawdzić, czy rozpadowi małżeństwa rzeczywiście winna jest tylko jedna osoba. Kwestia ta bowiem jest zawsze bardzo dyskusyjna. Małżonkowie chcąc wziąć rozwód z orzeczeniem o winie zwykle decydują się zatrudnić prawnika od rozwodów. Rzeczywiście, adwokaci od rozwodów są w stanie pomóc nam w profesjonalny sposób. Niemniej jednak nie przyspieszą oni terminów rozpraw. Co więcej, nie mają wpływu na to, jakich świadków powoła druga strona i jakie przedstawi dowody. Im bardziej skomplikowana jest nasza sytuacja rodzinna, tym dłużej poczekamy na rozwód. 

Rozprawa rozwodowa – kiedy pierwsza?

Od momentu złożenia pozwu zwykle czekamy niecierpliwie na pierwszą rozprawę. Niestety, zanim sprawa trafi na wokandę, może upłynąć sporo czasu. Dlaczego? Sądy nie spieszą z wyznaczeniem terminu pierwszej rozprawy rozwodowej. Nawet kancelarie adwokackie od rozwodów nie są w stanie przyspieszyć daty pierwszej rozprawy. Kancelarie od rozwodów mogą jednak dopilnować, aby w pozwie nie było żadnych błędów formalnych. Jeśli sąd wezwie nas do ich uzupełnienia, to czas oczekiwania na pierwszą rozprawę ulega wydłużeniu. Ile średnio poczekamy na pierwszą rozprawę rozwodową? Czasami aż 9 miesięcy, choć zwykle czekamy od 3 miesięcy do pół roku. Dla wielu par jest to bardzo długi czas. Niemniej jednak nie możemy w żaden sposób przyspieszyć procedur. To, kiedy sąd wyznaczy pierwszą rozprawę, zależy wyłącznie od jego decyzji. My, jako strona postępowania, nie mamy na nią wpływu.

Postawa współmałżonka

Wbrew pozorom postawa współmałżonka ma ogromne znaczenie w kontekście tego, jak szybko otrzymamy rozwód. Nie chodzi tutaj jedynie o to, czy rozwód ma być orzeczony bez winy czy z winy małżonka. Przede wszystkim małżonek może nie stawić się na rozprawie rozwodowej. Wystarczy, że przedstawi zwolnienie lekarskie. Sąd wyznaczy termin kolejnej rozprawy, jednak może on być odległy. Co więcej, małżonek może zmienić ustalenia i w trakcie trwania procesu zażądać rozwodu z winy drugiej strony. To wszystko powoduje, że orzeczenie rozwodu znacznie się oddala. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Najlepszym rozwiązaniem będzie ustalenie ze współmałżonkiem jednej, wspólnej wersji i drogi do uzyskania rozwodu. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Możemy więc zdać się na dobrego adwokata, który podpowie nam, jak zachować się w konkretnej sytuacji.

Czy można nie dostać rozwodu?

Rozwód wielu osobom wydaje się być jedynie czystą formalnością. Tymczasem okazuje się, że sąd nie zawsze orzeka rozwód. Dzieje się tak wtedy, gdy mogą na nim ucierpieć małoletnie dzieci. Jeśli orzeczenie rozwodu jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, to małżonkowie również go nie otrzymają. Sąd może również stwierdzić, że istnieje szansa na odnowienie więzi małżeńskiej. Wtedy też nie odmawia rozwodu, ale odracza kolejną rozprawę. Niestety, to sprawia, że rozwód możemy otrzymać dopiero za kilka miesięcy, jeśli w ogóle. Musimy udowodnić, że została zerwana więź ekonomiczna, emocjonalna i fizyczna – wtedy mamy większe szanse na rozwód.