wtorek, 28 maja

Monitoring wizyjny jako skuteczna ochrona budynku

Monitoring wizyjny jako skuteczna ochrona budynku – poczucie bezpieczeństwa jest bardzo istotną kwestią, o którą warto zadbać. Monitoring wizualny jest sposobem na skuteczną ochronę każdego obiektu (domu jednorodzinnego, wspólnoty mieszkaniowej, firmy). Używany jest również przez szkoły czy sklepy, znacząco zwiększa on bezpieczeństwo zarówno samych pracowników, jak i dobytku znajdującego się w danym obiekcie. Monitoring niesie ze sobą wiele korzyści, a co ważne, jest rozwiązaniem tańszym od zatrudnienia pracownika ochrony.

Monitoring

Ochrona monitoringiem polega na zastosowaniu specjalnego sprzętu technicznego, którego celem jest całodobowa rejestracja wszystkich wydarzeń na terenie ochranianego obiektu. Istnieje możliwość zapisu wielu nagrań nawet do 60 dni wstecz, a kamery powinny być zlokalizowane we wszystkich ważnych punktach, które narażone są na włamanie i kradzież. Nowoczesne kamery zostały wyposażone w czujniki ruchu oraz moduł, dzięki któremu istnieje możliwość nagrywania nawet w nocy, jest to bardzo ważne, gdyż do większości włamań do domów czy firm, dochodzi właśnie o tej porze. Kamery mogą być również połączone z ośrodkiem prewencyjnym firmy ochroniarskiej, która w razie potrzeby może wysłać swój patrol w celu przeprowadzenia interwencji. Ochrona z monitoringiem jest bardzo skutecznym i często wybieranym narzędziem, które doprowadza do odstraszenia potencjalnych złodziei. Jeśli już dojdzie do włamania, monitoring posłuży jako materiał dowodowy i okaże się niezwykle pomocny w sprawach sądowych.

Funkcja monitoringu w ochronie firmy

Rola monitoringu w ochronie jest niezwykle ważna, przede wszystkim kamery pozwalają na wykrycie wszelkich możliwych zagrożeń po to, aby móc szybko zadziałać i przeciwstawić się niebezpieczeństwom. Kamery powodują ograniczenie lub całkowite pozbycie się wszystkich wydarzeń, które spowodowałyby szkodę w firmie czy w innym obiekcie. Wyposażenie budynku w system telewizji użytkowej zniechęca osoby trzecie do włamania się na ochraniany monitoringiem teren. Usługa monitoringu w miejscu pracy zachęca pracowników do efektywniejszych działań, gwarantując im przy tym bezpieczeństwo. Dobry system monitoringu wykorzystywany może być również do identyfikacji osób i pojazdów znajdujących się na terenie obiektu. Dzięki kamerom ustali się także tożsamość intruza, który zagarnął nie swoje mienie.

Zastosowania monitoringu wizyjnego

Monitoring wizyjny jako skuteczna ochrona budynku
Monitoring wizyjny jako skuteczna ochrona budynku

Istnieje wiele zastosowań monitoringu wizyjnego. Wiele osób decyduje się na ochronę monitoringiem po to, aby, sprawdzać swoich pracowników, móc podejrzeć czy członek rodziny wrócił bezpiecznie do domu, sprawdzić jak opiekunka zajmuje się dzieckiem, czy zajrzeć do domu podczas dalekiego wyjazdu. Duża ilość osób chce mieć dostęp do swoich kamer z każdego miejsca na ziemi, poprzez telefon czy przeglądarkę internetową. Taka możliwość jest dosyć dużym ułatwieniem. Często wyszukiwanymi usługami są także wirtualne patrole, jest to sprawdzenie, czy w danym chronionym obiekcie nic złego się nie dzieje i nie ma żadnych podejrzanych sytuacji, które mogłyby stanowić zagrożenie. Takie usługi wybierane są zwłaszcza przez sieci handlowe, w których nie ma zbyt dużej ilości zatrudnionych ochroniarzy. Operator centrum monitorowania regularnie łączy się ze sklepami, a kiedy zauważy kradzież, od razu informuje o tym obsługę sklepu, a także wysyła na interwencję swoją załogę. Ochrona monitoringiem jest coraz bardziej popularna, dzieje się tak, gdyż jest to tańsza forma ochrony od zatrudniania pracowników ochrony. Z czasem koszty działalności załóg interwencyjnych uległy zmniejszeniu. To bardzo dobry sposób na weryfikację fałszywych alarmów, zwłaszcza tych tworzonych przez zewnętrzne systemy ochrony. Operator centrum monitorowania, kiedy otrzyma sygnał alarmu, wówczas od razu łączy się wizyjnie z chronionym budynkiem, dzięki czemu może zareagować, jeśli zagrożenie jest realne. Pozwala to na wysłanie załogi interwencyjnej jedynie, wtedy kiedy jest to uzasadnione i potrzebne, zmniejsza się więc liczba niepotrzebnych interwencji.

Jakie są najważniejsze zalety monitoringu wizyjnego?

Ochrona monitoringiem wizyjnym pozwala przede wszystkim na oszczędność pieniędzy. System monitoringu wizyjnego może być jedynym narzędziem ochrony, być może nie trzeba będzie zatrudniać pracowników ochrony fizycznej terenu firmy czy budynku. Monitoring wiąże się z jednorazowym kosztem zakupu oraz instalacji całego systemu. Cena uzależniona jest od ilości i jakości kamer. Dochodzi jeszcze wydatek związany z konserwacją oraz serwisem systemu. Ochrona z monitoringiem jest jednak opłacalna. Co ważne, można na bieżąco kontrolować bezpieczeństwo, gdyż kamery przemysłowe dają możliwość podglądu obrazu w czasie rzeczywistym. Firma może być obserwowana w dowolnym momencie, z każdego miejsca na ziemi. Podgląd zdalny można wykonać przez tablet czy telefon. Kamery poprawiają także wydajność pracowników. Wiedzą oni, że są obserwowani, przez co motywują się, do lepszego i szybszego działania i zawsze przestrzegają zasady BHP, gdyż boją się możliwych konsekwencji ich bagatelizowania.