wtorek, 28 maja

Pianka neoprenowa – gdzie kupić i jaką wybrać?

Pianki neoprenowe do pływania wykorzystywane są zarówno przez profesjonalnych sportowców, jak i osoby spędzające wolny czas nad wodą. Kombinezony tworzone z tego materiału posiadają bowiem wiele korzystnych właściwości. Do ich zalet zalicza się między innymi wysoki stopień ochrony przed wychłodzeniem. Takie stroje są również lekkie, elastyczne i wyporne. Co jeszcze warto wiedzieć o kombinezonach z neoprenu i gdzie można je kupić?

Dlaczego właśnie pianki neoprenowe?

Wiele osób zastanawia się, czy zakup takiego akcesorium będzie odpowiednim wyborem. Tego typu stroje kojarzone są zwykle z surferami. Warto jednak wiedzieć, że będą doskonałym rozwiązaniem nie tylko dla sportowców. Jakie są zalety takich pianek? Oprócz izolacji termicznej, kombinezony z neoprenu chronią również przed promieniowaniem słonecznym. Nosząc je w upalne dni, nie trzeba obawiać się oparzeń. Miękki i elastyczny materiał jest również przyjazny dla skóry. Można go bezpiecznie stosować również w kontakcie z delikatnym naskórkiem niemowląt. Osoby doświadczające alergii powinny wiedzieć, że w składzie neoprenu nie ma lateksu. Pianki surferskie to również bardzo trwałe i szybkoschnące akcesoria. Doskonale ochronią noszących przed wiatrem oraz wpływem soli i piasku na skórę.

Gdzie kupować kombinezony do pływania?

Pianka neoprenowa - gdzie kupić i jaką wybrać?Damskie i męskie pianki neoprenowe odnaleźć można w wielu sklepach sportowych i specjalistycznych. Wysokiej jakości akcesoria z tej kategorii mogą pojawiać się zarówno w sklepach dla surferów, jak i posiadających różnorodny ekwipunek. Poszukując odpowiedniego modelu, należy przede wszystkim ustalić, jaki rodzaj kombinezonu będzie potrzebny danej osobie. Egzemplarze dla niemowląt odnaleźć można również w niektórych sklepach z produktami dla dzieci. Warto wiedzieć, że jest to doskonały strój dla pociech uczących się pływać. Ogrzewająca warstwa uchroni maluszki przed marznięciem w basenie. Osoby uprawiające określone rodzaje sportu, takie jak windsurfing lub kitesurfing mogą odnaleźć odpowiednie modele w wyspecjalizowanych lokalach handlowych. Zaleca się wybierać wyroby sprawdzonych producentów posiadających dobre opinie. W przypadku pianek neoprenowych szczególnie ważny jest odpowiednio dopasowany rozmiar. Warto więc korzystać z usług sklepów stacjonarnych lub umożliwiających wymianę zakupionych produktów.

Jaką grubość pianki wybrać?

Planując zakup neoprenowego kombinezonu należy przemyśleć, w jakich warunkach będzie on wykorzystywany. Poszczególne modele mogą być zbudowane z jednej warstwy pianki lub elementów o różnej grubości. Ważne jest dopasowanie ich do panującej w danym środowisku temperatury i warunków pogodowych. Dziecięce pianki neoprenowe, które wykorzystywane będą podczas letnich wakacji to zwykle prostsze modele. Jeśli pociecha będzie większość czasu spędzała na plaży, kombinezon powinien chronić ją przed wiatrem i promieniowaniem UV. W tej roli doskonale sprawdzą się modele o grubości ok. 2 mm. To doskonałe rozwiązanie na krótsze pobyty w wodzie również dla dorosłych. Dzieci, które spędzą w zbiorniku wodnym dłuższy czas ucząc się pływać, nurkować lub surfować, powinny zostać wyposażone w pianki o grubości min. 3 mm. Pociechom biorącym udział w aktywnościach wodnych w różnych warunkach pogodowych zaleca się kupować grubsze, wyspecjalizowane kombinezony.

Pianki neoprenowe dla dzieci i dorosłych wykorzystywane w najcieplejszych miesiącach roku mogą posiadać grubość 4/3 mm lub 3/2 mm. Odpowiedni dobór należy uzależnić od predyspozycji do marznięcia i pogody w czasie której się je wykorzystuje. Osoby podejmujące aktywność również wczesną wiosną i późną jesienią powinny zdecydować się na modele o grubości 5/4 mm. Takie akcesoria powinny być również wyposażone w kaptur. Sportowcy surfujący w miesiącach zimowych powinni zakrywać całe ciało. Oprócz kombinezonu przydadzą się tu również neoprenowe buty i rękawice. Kaptur w zestawie powinien być gruby i szczelnie przylegający. Odpowiednia grubość pianki na takie warunki to 6/5 mm.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Pianka neoprenowa męska lub damska musi być odpowiednio dopasowana do wielkości ciała noszącej ją osoby. Ważne jest to, aby kombinezon ściśle przylegał do powierzchni skóry. Dzięki temu możliwe jest zachowanie odpowiednich właściwości oraz ochrona przed wychłodzeniem. Warto pamiętać, że ze względu na konieczność przylegania do ciała, tego typu stroje mogą wydawać się ciasne podczas zakładania. Należy jednak skoncentrować się na tym, czy założony kombinezon obleka ciało nie uwierając noszącego. Jeżeli ubieranie pianki jest zbyt trudne, można zastanowić się nad wyborem modelu z innym zapięciem. Dostępne egzemplarze mogą posiadać zamek z przodu lub z tyłu. Ten ostatni uznaje się za najłatwiejszy w obsłudze. Istnieją również wkładane modele bez zapięć. Ważne jest to, aby kostium nie był zbyt duży. Rodzice kupujący strój dziecku powinni pamiętać, że rozmiar kupiony “na zapas” nie będzie odpowiednio pełnił swojej funkcji. Pianka neoprenowa, która zostanie odpowiednio dopasowana do wielkości ciała i warunków pogodowych, wpłynie korzystnie na komfort i bezpieczeństwo użytkowników.