wtorek, 28 maja

Co należy mieć na uwadze podczas zakupu monitora?

Monitor to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów każdego zestawu komputerowego, bez względu na to, czy jego przeznaczeniem będzie granie w gry, czy też obsługa stanowiska pracowniczego. Zawsze należy dokładnie rozważyć wybór modelu na podstawie naszych indywidualnych zapotrzebowań. Oto lista rzeczy, które warto przemyśleć przed zakupem nowego monitora.

Typ monitora

Istnieje wiele rodzajów monitorów, od monitorów do gier po monitory biznesowe, dlatego przed zakupem dokładnie sprawdź funkcje, które odpowiadają Twoim potrzebom.

Jeśli szukasz monitora, który oferuje szeroki wybór funkcji, bardziej odpowiedni może być monitor multimedialny. Są one przydatne, ponieważ oferują różnorodne porty, takie jak wejście HDMI, dzięki czemu monitor może być wykorzystywany zarówno do celów rozrywkowych, jak i projektowych. Pamiętaj, że w życiu nie chodzi tylko o pracę.
Monitory do gier wymagają krótszych czasów reakcji w celu wyświetlenia grafiki ruchomej i często można je podłączyć bezpośrednio za pomocą konsoli do gier. To tutaj pojawia się współczynnik odpowiedzi pikseli. Mierzony w milisekundach wskaźnik ruchu pikseli to czas, po jakim piksel zmienia się z czarnego na biały.
Wreszcie, rozważmy przyjazne dla środowiska monitory. Często oferują mniej funkcji w zamian za niskie zużycie energii, co jest lepsze dla środowiska i może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze, które zostaną zachowane w ramach o wiele mniejszego zużycia prądu.

Rozdzielczość monitora

Rozdzielczość monitora opisuje liczbę piksela, która może zostać wyświetlona za pośrednictwem konkretnego modelu. Zasadniczo jest to liczba kropek, które otrzymujesz w poziomie i w pionie, więc 1024 x 768 to 1024 w poziomie i 768 w pionie. Im wyższa rozdzielczość, tym lepszy obraz, ponieważ można wyświetlić więcej informacji. 15-calowy MacBook Pro z wyświetlaczem ma wymiary 2880 x 1800. Oznacza to, że jego wymiary osiągają prawie 5 milionów więcej pikseli niż telewizor o jakości HD. To niezwykle imponujący wynik.

Cechy monitora

Monitory mogą wyglądać podobnie, dlatego też dodatkowe funkcje niektórych modeli mają za zadanie podnieść ich wartość i rozwiązania ponad konkurencję. Warto na przykład porównać błyszczące i matowe ekrany: każdy oferuje inne wrażenia wizualne, ale sprowadza się to głównie do osobistych preferencji. Jedna osoba może za nimi przepadać, z kolei inna będzie przepadała za klasycznymi rozwiązaniami.

Monitory z obrotową podstawą ułatwiają życie, jeśli masz tendencję do obracania ekranu w kierunku kolegów, aby pochwalić się swoim procesem (lub udostępniać filmy na YouTube). Niektóre monitory mają regulowaną wysokość, która rozwiązują bóle szyi. Jeżeli aktualnie garbisz się, aby zobaczyć bieżący ekran, możesz zainwestować w sprzęt z obrotową podstawką, która pozwoli ci na dowolną regulację wysokości i kąta nachylenia ekranu.

Budżet dostępny na zakup nowego sprzętu

Jeśli szukasz monitora do przeglądania e-maili, stron internetowych, podstawowego użycia aplikacji i być może rodzinnej lub koleżeńskiej sesji Skype, czy też na discordzie nie ma sensu płacić fortuny za model godny profesjonalnego fotografa. Jeśli jednak zwykle pracujesz z obrazami o wysokiej rozdzielczości i ciągle przełączasz się między narzędziami w pakiecie Adobe Suite, prawdopodobnie szukasz najlepszego możliwego obrazu, aby poprawić odwzorowanie kolorów, nad którymi pracujesz każdego dnia.
Jednym z największych czynników, które mogą wpływać na cenę, jest rozmiar samego monitora. Cięcie o kilka cali może być znaczącą oszczędnością. Dlatego też warto zastanowić się przed samym zakupem ile miejsca mamy tak naprawdę do zagospodarowania w przypadku naszego monitora.

Wybór odpowiedniego rozmiaru naszego monitora.

Duże ekrany są idealne dla grafików i osób zajmujących się ilustrowaniem cyfrowych katalogów. Zakres monitorów wynosi zazwyczaj od 15 cali do 30 cali. Pamiętajmy o tym, że wielkość monitora mierzona jest zawsze po przekątnej.

Jeśli będziesz używać monitora również do rozrywki w postaci gier i filmów, to poszukaj czegoś większego. Na rynku dostępne są modele 27 cali w rozsądnych cenach, jeśli wystarczająco dobrze się rozejrzysz, być może upolujesz jeden egzemplarz również dla siebie. Przed wydaniem funduszy ze swojej karty kredytowej upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca na biurku, aby umieścić duży monitor w wygodnej dla siebie pozycji do pracy.

Zakup drugiego monitora

Coraz więcej projektantów, jak i osób ilustrujących cyfrowe katalogi w internecie i tych zajmujących się profesjonalną fotografią korzysta z podwójnych monitorów, aby zwiększyć codzienną wydajność. Z czasem dodatkowa praca, którą wykonasz, zwiększy twoją ogólną produktywność w ciągu dnia, co pokryje koszty dodatkowego sprzętu, a nawet następnych części.

Korzyści obejmują możliwość jednoczesnego uruchamiania wielu aplikacji bez ciągłego minimalizowania plików. Na przykład konfiguracja podwójnego monitora może składać się z edytora HTML na jednym ekranie i przeglądarki internetowej na drugim, co doda mnóstwo komfortu podczas wykonywania zadań.