wtorek, 28 maja

Masaż tajski. Jak się ubrać?

Masaż tajski ma wiele dobroczynnych właściwości, jednak aby z niego skorzystać trzeba odpowiednio się przygotować. Jak przebiega masaż tajski i jak się do niego ubrać?

Skąd pochodzi masaż tajski?

Coraz więcej osób korzysta z tej formy spa, ale wciąż nie każdy wie, skąd pochodzi masaż tajski i od jak dawna jest znany. Jego dokładne pochodzenie tak naprawdę jest dosyć niejasne. Wiadome jest, że masaż ten pochodzi z tajskiej medycyny, na którą niezaprzeczalnie wpływ miały tradycje chińskie, indyjskie oraz związane z kulturą innych krajów położonych na południu Azji. Choć za twórcę sztuki masażu tajskiego uważa się Jīvaka Komarabhācca, który żył około 500 lat przed naszą erą i miał być osobistym medykiem samego Buddy, to jest to raczej tylko legenda. Dużo bardziej prawdopodobne jest, że technika którą znamy pod nazwą masaż tajski powstała dużo później. Wiele wskazuje na to, że wywodzi się raczej z XIX wieku.

Na czym polega masaż tajski?

Masaż tajski opiera się o pewną teorię dotyczącą wypełniających nasze ciała cząsteczek. Aby zrozumieć jego istotę musimy poznać dwa pojęcia:

  • lom,
  • sem.

Lom, zwane inaczej powietrzem, to właśnie te cząsteczki wypełniające nasze ciało. Pierwotnie wdychane są do płuc, by następnie przenikać do wszystkich zakamarków naszego ciała. W jaki sposób? Otóż poprzez kanaliki zwane sem.

Sem to właśnie owe kanaliki. Według tej techniki masażu jest ich w naszym ciele około 72 tysięcy. Są niewidoczne, ale to właśnie one umożliwiają przemieszczanie się lom.Masaż tajski. Jak się ubrać?

Zabiegi spa polegające na masażu tajskim polega na uciskaniu oraz tak zwanym wyciąganiu znacznych skupisk lom, tak by usprawnić ich obieg przez ciało. W związku z tym poza masażem często wykonywane są w trakcie zabiegów wybrane pozycje jogi. To właśnie te aktywności rodzą często pytanie dotyczące tego jak ubrać się do masażu tajskiego.

Jakie są rodzaje masażu tajskiego?

Chociaż idea, która przewodzi technice masażu tajskiego zawsze opiera się na tej samej teorii związanej z lom, czyli powietrzem, oraz sem, czyli kanalikami, to możemy się spotkać z różnymi rodzajami samego masażu.

Do podstawowych technik masażu tajskiego należą:

  • tajski masaż pleców, ramion i głowy,
  • tajski masaż stóp, zwany inaczej refleksologią,
  • masaż stemplami ziołowymi,
  • olejkowy masaż tajski,
  • klasyczny masaż tajski.

Tajski masaż pleców, ramion oraz głowy dotyczy głównie tych obszarów ciała, które zostały wymienione w jego nazwie. Tak naprawdę stanowi kombinację kilku różnych technik masażu. Po co kombinacja taka została stworzona? Okazuje się, że bywa niezastąpiona w przypadku rehabilitacji naszego ciała po wszelkiego rodzaju urazach oraz przebytych chorobach. W takich sytuacjach często doskwiera nam uciążliwy, chroniczny ból kręgosłupa. Tego typu masaż pozwala takie dolegliwości wyeliminować. W związku z obszarami, które są masowane, ma jednak dodatkowe właściwości. Mianowicie usuwa napięcie z ramion, barków, karku i ramion. Jeśli w tych miejscach odczuwamy jakiś ból, on również ustąpi po masażu. Co ciekawe, taki masaż stymuluje także cebulki włosów na głowie przyspieszając ich wzrost.

Tajski masaż stóp zwany jest inaczej refleksologią. Interesujące jest to, że nie ogranicza się tylko do samych stóp. W trakcie tego zabiegu spa masowane są nie tylko podeszwy naszych stóp, ale także grzbiet, wszystkie palce, kostki, łydki, a także kolana. Jaki jest efekt takiego masażu? Przede wszystkim odtruwanie organizmu z toksyn. Ma to nie tylko wpływ na usunięcie uczucia zwanego ciężkimi nogami, ale poprawia także na przykład jakość nocnego snu. Zbawienne właściwości tego typu masażu obserwuje się także o obrębie układu nerwowego, trawiennego oraz systemu hormonalnego naszego organizmu.

Olejkowy masaż tajski to taki zabieg tajskiego spa, do którego używane są olejki zapachowe. Zawiera więc w sobie także elementy aromaterapii. Takie spa usprawnia działanie układu odpornościowego naszego organizmu. Pomaga również pozbyć się z organizmu nadmiaru wody dzięki umiejętnemu uciskowi i stymulacji do pracy porów naszej skóry. Najczęściej używane przy tego typu zabiegach zapachy to: mięta, lawenda, palisander, drzewo różane i drzewo sandałowe.

Kolejną ciekawą odmianą jest masaż tajski wykonywany tak zwanymi stemplami ziołowymi. Czym są owe stemple? Są to białe, bawełniane torebki wypełniane specjalistycznymi mieszankami ziół o określonym działaniu. Takie stemple są przed masażem podgrzewane, aby uwolnić z ziół obecne w nich olejki eteryczne. Olejki są następnie wmasowywane w nasze ciało. Efekt, jaki uzyskujemy, to nie tylko odprężenie. Często masaż taki ma również działanie przeciwbólowe, a nawet lecznicze.

Sprawdź również:

 

Masaż tajski – jak się ubrać?

Jak więc powinniśmy się ubrać wybierając się na masaż tajski? Przede wszystkim mając na uwadze wszystkie wymienione wcześniej informacje. Oczywiście gdy wybieramy się na jakikolwiek zabieg spa nasze ciało musi być czyste i odświeżone. Zapewni to komfort nie tylko specjalistom od masażu, ale przede wszystkim nam. Jeśli chodzi o ubranie, musi być takie, które łatwo będzie zdjąć i przebrać, ponieważ w salonach masażu zazwyczaj dostaniemy do zabiegu specjalne ubranie składające się z luźnych bawełnianych spodni i koszuli.