wtorek, 28 maja

Wykończenie łazienki czyli co na ścianę i podłogę?

Urządzenie funkcjonalnej i dobrze wyglądającej przez lata łazienki jest często nie lada wyczynem. Jakie materiały najlepiej sprawdzą się przy urządzaniu łazienki? Czy płytki ceramiczne są zawsze najlepszym materiałem wykończeniowym?

Popularny materiał wykończeniowy do łazienki- płytki ceramiczne

Najczęściej wybieranym materiałem do wykończenia ścian oraz podłóg w łazience są płytki ceramiczne. Ten rodzaj materiału jest nie tylko trwały, lecz również odporny na wilgoć, pleśń oraz bardzo łatwy w utrzymaniu czystości https://ceramixplytki.pl/kontakt. Płytki są naturalnym materiałem tak jak kamień, jednak dużo tańszym- cena zaczyna się już od kilkunastu złotych za metr kwadratowy. Do ceny płytek należy doliczyć jeszcze koszt kleju, fugi oraz bardzo często także robocizny

Na wykończenie ścian w łazience nadają się wszystkie dostępne płytki ceramiczne. Parametry techniczne np.: antypoślizgowość, ścieranie są ważne tylko i wyłącznie przy posadzkach. Do wykończenia ścian w łazience można wybrać nawet kafelki śliskie o nasiąkliwości powyżej 10%.

W łazienkach w których podłoga nie jest narażona na ciężkie buty ani na buty na obsadach można położyć na podłodze np.: szklaną mozaikę czy szklane płytki. Szkło barwione posiada głębię koloru dzięki temu  pięknie odbija światło. 

W nowoczesnych łazienkach idealnie sprawdzi się nie tylko gres o dużych formatach, lecz także klinkier czy cotto. W stylowych łazienkach świetnie sprawdzi się glazura, klinkier oraz cotto. Od kilku lat  odchodzi się już od zasady: “duże płytki układa się tylko na dużych przestrzeniach, a małe na małych”. Należy także dobrze przemyśleć cały projekt łazienki, aby uniknąć przypadkowych podziałów ścian– tym samym przycinania wielu płytek (co jest nieekonomiczne i nieestetyczne).

Fuga jako ważny element wykończenia płytek ceramicznych

Fuga jest bardzo ważna przy wykańczaniu ścian pokrytych płytkami ceramicznymi. Kolor i grubość fugi musi podkreślać urodę płytek, nie może z nimi konkurować. Najłatwiejsza do zharmonizowania z płytkami ceramicznymi jest fuga w odcieniu szarości i brązu. Biała fuga jest także bardzo neutralna, lecz zarazem nie praktyczna, dlatego jest rzadko stosowana. Należy pamiętać, iż biała fuga jest niezastąpiona w przypadku szklanej mozaiki.

Drewno jako element wykończenia łazienki

Drewno świetnie sprawdzi się jako element wykończenia łazienki. Najlepiej jest, gdy drewno jest naolejowane dzięki temu jest zabezpieczone przed wilgocią. Podczas wyboru drewna do wykończenia łazienki należy kierować się współczynnikiem kurczenia się drewna wyrażonym w procentach. Im współczynnik jest niższy tym drewno jest odporniejsze na wilgoć. Do łazienki zaleca się drewno o współczynniku poniżej 10% np.: merbau, dąb oraz tek.

Okładziny ze szkła  jako wykończenie łazienki

Okładziny ze szkła wyglądają na ścianie bardzo lekko. Tym samym coraz modniejsze stają się tafle szkła podklejone folią z kolorowym nadrukiem- taka łazienka nabiera indywidualnego charakteru. Szkło może zostać dodatkowo podświetlone, dzięki temu można uzyskać płaszczyznę z rozproszonym światłem. 

Wykonanie oraz montaż szklanych elementów warto zlecić tylko i wyłącznie specjalistycznej firmie ponieważ wszystkie elementy muszą ze sobą idealnie pasować. 

Jakie są inne materiały do wykończenia łazienki?

Obok płytek ceramicznych równie tanim elementem wykończenia podłogi w łazience będzie linoleum, winyl oraz panele podłogowe laminowane (niektóre posiadają warstwę antypoślizgową). Świetnym nowoczesnym rozwiązaniem na ściany do łazienki jest beton impregnowany- można nią wykończyć np.: kabinę prysznicową. Z betonu impregnowanego można zamówić także blaty, umywalki oraz wanny dzięki temu można wykorzystać każdy cm powierzchni- co jest ważne zwłaszcza przy małych łazienkach.

Malowanie ścian w łazience

Wiele osób wciąż boi się malować ściany w łazience, a szkoda bo jest to świetne rozwiązanie pozwalające na szybką i niedrogą zmianę koloru łazienki. Do malowania łazienki najlepiej sprawdzą się farby dedykowane przez producenta do tego typu pomieszczeń https://ceramixplytki.pl/2-wszystkie.  Na rynku dostępne są farby do łazienki lateksowe, lateksowo- akrylowe, lateksowo- akrylowo- kompozytowe oraz farby ceramiczne.

Farby ceramicznenajlepsze do łazienki, ponieważ pozwalają ścianie oddychać i chronią przed nadmiernym przedostawaniem się wilgoci w głąb ściany tym samym uniemożliwiając powstawanie zagrzybienia na ścianie. 

W tym pomieszczeniu mogą być również stosowane farby strukturalne oraz cienkowarstwowe masy dekoracyjne.

Szafki jako idealne dopełnienie ścian w łazience

W łazience powinny znajdować się tylko i wyłącznie zamykane szafki. Jeśli w pomieszczeniu występują wnęki to warto je zabudować pamiętając przy tym o dostosowaniu głębokości szafek do przechowywanych w nich przedmiotów. Im mniej przedmiotów znajdujących się “poza” szafką tym lepiej- łazienka wydaje się być wtedy bardziej przestronniejsza. W dużych łazienkach świetnie sprawdzą się niewielkie, lekkie szafki, które znajdują się obok kabiny, umywalki czy wanny. 

Płytki ceramiczne są jednym z najbardziej popularnych materiałów do wykańczania ścian w łazience. 

 

 

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl