wtorek, 28 maja

Czy warto samodzielnie naprawiać samochód?

Samochody lubią się psuć. Szczególnie te już wiekowe. Niestety naprawy samochodów zwykle są bardzo dużym wydatkiem. Mniej odpowiedzialne osoby z drobnymi usterkami jeżdżą. Jednak, gdy samochód całkiem “zastrajkuje” to nie mamy wyjścia. Musimy naprawić nasz samochód. Powiedzmy sobie o naprawach samochodów nieco więcej.

Zobacz także:

Określ rodzaj usterki

Wiele osób po awarii samochodu zastanawia się czy da radę samodzielnie dokonać naprawy samochodu? Może być z tym różnie. W zasadzie to trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Na pewno musimy określić rodzaj usterki. Czasem do co po niektórych awarii konieczne jest posiadanie stosownego sprzętu, który jeśli mielibyśmy zakupić byłby kompletnie nieopłacalny. Zatem jeśli usterka nie jest zbyt duża i skomplikowana to jak najbardziej możemy samodzielnie spróbować “poszperać”. Jednocześnie należy zaznaczyć, że naprawy samochodów mają to do siebie, że są wymagające najczęściej. Bez stosownej wiedzy teoretycznej oraz znajomości podstaw mechaniki samochodowej może być trudno. Osoby nie potrafiące wymienić samodzielnie oleju, nawet nie powinny się zabierać za próby naprawy samochodu. Każda kolejna próba skończyłaby się totalnym fiaskiem. Usterka, która ma być naprawiona musi być w pierwszej kolejności zlokalizowana. Czasami jest niestety tak, że samochód nie chce odpalić czy też wydobywa się z niego straszny dźwięk, a my kompletnie nie wiemy gdzie leży problem. Czasem zdiagnozowanie usterki jest o wiele, wiele trudniejsze od samej naprawy. Na pewno naprawa samochodu samodzielna będzie dla nas wymagająca, ale jednocześnie zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Wiemy doskonale, że czasem zakup nowych części samochodowych jest tańszy od robocizny. Naprawiając samochód samodzielnie możemy wykreślić ze swojej listy wydatków zapłatę za robociznę. Jest to na pewno spore podratowanie miesięcznego budżetu. Im usterka bardziej skomplikowana, tym usługa jest nieco droższa.

Poproś o pomoc fachowca

Są jednak usterki, z którymi nie damy rady. Nie ma wówczas innego wyjścia, aniżeli zlecenie naprawy samochodu specjaliście. Niestety wiele osób mimo to próbuje coś samodzielnie zdziałać, ale zwykle kończy się to na jeszcze większej usterce. W takim wypadku od razu zlecimy naprawę samochodu mechanikowi. Nie udawajmy się jednak do pierwszego lepszego fachowca. Pomimo tego, że dobrych fachowców na rynku jest całkiem sporo, to niestety wciąż na rynku działają pseudo fachowcy, którzy nie mają o naprawie samochodu zielonego pojęcia. Co zrobić, aby do nich nie trafić? Na pewno powinniśmy zgłaszać się do mechaników z polecenia. Jeśli takowych nam brakuje, to rozsądniej będzie poszukać dobrego mechanika z naszej lokalizacji w sieci. Zrobimy to oczywiście za pośrednictwem wyszukiwarki internetowej. Co powinno nas interesować? Poza szczegółową ofertą powinniśmy zapoznać się także dokładnie z opiniami o danym warsztacie samochodowym oraz o konkretnym mechaniku. Im opinii pozytywnych jest więcej, tym dla nas lepiej. Chyba właśnie znaleźliśmy mechanika odpowiedniego dla naszego samochodu, dzięki któremu nasz samochód wróci “na dobre tory”. Na stronach warsztatów samochodowych zwykle dołączony jest także cennik. Najgorszym przyzwyczajeniem Polaków jest jedynie zapoznanie się z cenami i na ich podstawie wybór konkretnego warsztatu samochodowego. Jak łatwo się jest domyśleć stawiają na mechanika najtańszego. Dobrze by było, ale niestety musimy zaznaczyć, że tani mechanik najczęściej jest mechanikiem do niczego. Nie jest to zbyt pocieszające, ale taka jest prawda i nie ma co się oszukiwać. W naprawach samochodów najważniejsza powinna być dla nas jakość usług. Wymieniając daną część samochodową chcemy, aby została ona wymieniona możliwie jak najdokładniej oraz sprawnie. Jednak dokładność jest dla nas kluczowa. Samochody są tak skonstruowane, że żadne luzy nie mają prawa istnieć. Pamiętajmy o tym.

Regularne przeglądy i serwisowanie samochodu

Wiemy już chyba wszystko o możliwościach, które mamy do wyboru w przypadku awarii naszego samochodu. Jednak musimy wiedzieć, że często do awarii samochodu nieco się przysłużyliśmy. Wielokrotnie nie dbamy o swój samochód, nie sprawdzamy zawartości płynów samochodowych, nie sprawdzamy poziomu oleju czy też nie zlecamy przeglądu samochodowego. Do mechanika najczęściej zgłaszamy się dopiero, gdy coś nie działa czy też gdy coś zaczyna stukać. Absolutnie jest to sytuacja nie do przyjęcia. Każdy z nas powinien mieć to na uwadze. Czasem naprawa czegoś niepozornego ma wpływ na nierozwinięcie się poważnej awarii. Z kolei jeśli nie naprawami jakiejś drobnej usterki na jej początkowym etapie, to sami prosimy się o poważną awarię, która będzie nas kosztowała naprawdę sporo. Nie postępujmy w ten sposób, a na pewno nasz portfel nam za to podziękuje. Skoro mamy już samochód, to dbajmy o niego i nie doprowadzamy do sytuacji, w której nasz samochód odmówi posłuszeństwa. Dbajmy również o środki zapobiegawcze oraz o odpowiednią konserwację, a nic złego się nie wydarzy.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl